Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı ve Mutlu Bir Yaşam İçin 10 İpucu

Sağlıklı ve Mutlu Bir Yaşam İçin 10 İpucu

Yaşamın kalitesi büyük ölçüde, sağlığımıza, enerji depomuza, ahlaki ve fiziksel dayanıklılığımıza bağlıdır. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için sizlere sunacağımız ipuçlarını değerlendirmenizi öneririz.

1) Su: Vücudunuzu Suyla Nemlendirin

Bilindiği gibi, vücudumuzun %60-%70’i sudan oluşur ve bu yüzden tüm organlar buna çok bağımlıdır. Kuruluğa neden olan susuzluğu birçok hastalığın, sık baş ağrısının, sürekli yorgunluğun ve kırışıklıkların başlıca nedenlerinden biri olarak gören doktorlar vardır. Düşük tansiyona eğilimli olan kişiler yeterli miktarda su içmelidirler, çünkü vücuttaki ne kadar az su bulunursa tansiyon da bir o kadar düşmektedir. Özellikle solaryuma girenler işlem öncesi ve sonrası kesinlikle su içmelidir.

Su

Vücudunuzu nemlendirmek için, kilonuza bağlı olarak her gün birkaç bardak su içirin. Örneğin, 50kg ağırlığınız varsa, 1,5 litre sizin için en uygun miktardır. Yoğun fiziksel egzersizler ya da zihinsel iş yükünden sonra daha fazla sıvı içmek tavsiye edilir. Çay, kahve (ve diğer içecekler) ve çorbalar tam sıvı sayılmaz bunlar sıvıdan ziyade yiyeceklerdir. Ham ya da kaynatılmamış ancak arıtılmış su içmek daha iyidir. Su artıma cihazları vasıtasıyla içilecek olan sular daha fazla yarar sağlayacaktır.

 

2) Gıda: İyi ve Dengeli Yemek; Sağlık ve Gücün Anahtarıdır

Ne yediğiniz sağlık için çok önemlidir, çünkü vücudunuzun hücreleri budur. Modern ülkelerin çoğunda süpermarketlerdeki güvenli,organik yiyecekleri bulmak gerçekten sorun haline gelmiştir. Şeker ve diğer tatlandırıcılar, yapay koruyucular ve ilham verici maddeler, aromatik kimyasallar, gıda renklendiriciler, zararlı tatlandırıcı maddeler, trans yağlar her yerdedir. Artık organik ürün bulmakta dahi zorlanabiliyoruz.

İnsanlar aslında besin değeri olmayan, sadece kaloriye sahip olan rafine edilmiş ürünler kullanmaya başladılar.Beyaz un, beyaz pirinç ve benzer ürünler en değerli bileşenlerini kaybettiler ve zarar verici karbonhidratlar haline geldiler. Aşırı karbonhidratlar vücutta asidik bir ortam oluştururlar ve bu yüzden alkali, kalsiyum, natrium, magnezyum gibi önemli mikro elementlerin kaybına neden olurlar. Bunun sonucu zayıf kemikler, dişler, osteoporoz ve benzeri hastalıklar, erken yaşlanma ve birçok ciddi problemler ortaya çıkar.

Sağlıklı beslenme için temel kurallar şunlardır:

  • Günlük öğünleriniz çiğ meyve ve sebzeleri içermelidir.
  • Zararlı malzemelerle hazırlanmış hazır yiyecekler ya da abur cubur yerine ev yapımı yiyecekler yemeye çalışın. Şunu asla unutmayın ki; sade, basit bir yemek her zaman daha sağlıklıdır.
  • Şekeri, basit karbonhidratları ve rafine ürünleri (beyaz ekmek gibi) sofranızdan uzak tutmayı veya en aza indirmeyi deneyin.
  • Öğünleriniz çeşitli ürünler içermelidir. Meyve ve sebzelere ek olarak baklagiller ve fındık oldukça yararlı besinlerdir. En çok sevilen yiyeceklerden biri olan patates çoğunlukla nişastadan oluşur ve besin değeri düşüktür, bu yüzden çok sık yemeyin.
  • Kızartmak yerine, buharlı pişirme ve su ile pişirmeye tercih edin. Kızartma yemekler sağlığımız için her zaman zararlıdır.
  • Salatalarda has zeytinyağı kullanmaya özen gösterin.
  • Kızartma yemekler için bitkisel yağ kullanmayın.
  • İmkanınız varsa çoğunlukla organik ürünleri tercih edin.
  • Çok fazla et ürünü tüketmekten kaçının. Et yerken, vücutta asitlenmeyi önlemek için taze yeşillikler ile destekleyin.

 

3) Fiziksel Aktivite: Tembel Olmayın

Neşeli ve güçlü olmak istiyorsanız, fiziksel egzersiz yapmadan olamazsınız. Optimal kiloyu ve çekici şekli korumayı, ruh halini iyileştirmeyi, kas-iskelet ve solunum yolu hastalıklarını önlemeyi, kolesterol seviyesini düşürmeyi, kan basıncını ve kan dolaşımını normalleştirmeyi, eklem hareketliliğini geliştirmeyi, yaşlanmayı yavaşlatmayı..vs düşünüyorsanız; her gün düzenli olarak fiziksel egzersiz yapmayı unutmayın.

 

4) Uyku: Uykuya Yeterince Zaman Ayırın

Sağlıklı ve yeterli uyku; iyi olma, aktivite, uzun ömür ve açık bir zihin için bir ön şarttır. Ortalama bir insan, gece boyunca tüm fonksiyonların iyileşmesi için 8 saatlik bir uykuya ihtiyaç duyar. Ama bu bireysel bir şey ve sadece 4-5 saat uykuya ihtiyaç duyan insanlar var, bazı insanlar ise 10-11 saat uyumazlarsa hastalanıyorlar. Enerjik insanların daha az uykuya ihtiyacı vardır. Kendinize uyku testi yapabilir ve uyuma şeklinizi düzene sokabilirsiniz.

Uyuduğunuz zaman dilimi de önemlidir. 21:00 ila 23:00 saatleri arasının en uygun uyku zamanı olduğunu unutmayın. Geç yatmak, iyi bir gece uykusunu önlediği gibi vücuda dinlendirmek yerine tam tersine yorabilir. Uykusunu iyi almayan bir insan kalktığı zaman huzursuz, yorgun ve bitkin hissedebilir.

 

5) Stres: Sakin Olun ve Endişelenmeyin

Stresin, sağlığa birçok insanın düşündüğünden daha fazla olumsuz etkisi vardır. Genleri bile değiştirebilir. Kronik stres, beyin ve bilişsel işlevlere zarar verebilir. Metabolizmayı bozar, bağışıklık sistemini zayıflatır, kan basıncını arttırır, hormon dengesini bozar, sindirim problemleri ve tabii ki yakın insanlarla ilişkileri kötüleştirir. Stresten uzak durmak için sakinleştirici etkisi olan bitkileri deneyebilirsiniz.

Öyleyse, hayatınızdaki kronik stres problemi açıkça çözülmeye değer ve modern yaşamın temposu koşuşturma, acele etme, kaygı anlamına gelse de, her zaman durumu daha iyiye çevirmek için yapılabilecek bir şeyler vardır. Stresten uzak durmayı öğrenin ve uygulayın. Her şeyin başı sağlıktır.

 

6) Kötü Alışkanlıklar: Sigara ve Alkolden Uzak Durun

Herkes alkol ve sigara içmenin birçok hastalığa yol açtığını ve insan ömrünü kısalttığını biliyor ama herkes bunu ciddiye almıyor. Sigara kullanıyorsan; sigarayı ne kadar çabuk bırakırsan o kadar iyi olur. Alkol konusunda birçok doktor, bunun güvenli bir dozunun olmadığını ve en iyi kararın tamamen vazgeçmek olduğunu söylüyor. Sigara ve alkol gibi bağımlılık yapan zararlı maddeler insan hayatını ciddi şekilde etkilemektedir. Havanı koru ve sigarayı bırak.

Sigaranın Ölümcül Zararları

7) Cinsel Yaşam: Aktif Seks

Araştırmalar cinsel olarak aktif insanların daha uzun yaşadığını göstermiştir. Seks ve orgazmlar hormonal sistemi etkiler. Cinsel bir yaşamı olmayan ve orgazm olmayan kişilerde genellikle hormonal dengesizlik, pelvik bölgede kan durgunluğu görülür. Bu ayrıca kistlerin oluşumuna, prostatla ilgili sorunlara yol açabilir. Endorfin eksikliği (orgazm ve fiziksel dokunma sırasında üretilen) endişe, stres ve depresyona neden olabilir. Kadınlar menstürasyon ve hoş olmayan adet öncesi sendromu sırasında ağrı yaşayabilir.

Seks, birçok hastalığın hoş bir profilaksisi olarak düşünülebilir. Aşırı kalorilerin yanmasına, kolesterol seviyesinin düşmesine, kan basıncının normalleşmesine neden olur. Beyin için geliştirilmiş kan akışı, beyin, hipofiz ve epifiz bezi işlevini uyarır. Kadınlar için, seks, fibroidler, çeşitli inflamatuar süreçler, kanama ve daha fazlası gibi jinekolojik bozuklukların geniş bir yelpazesini önleyen rahim ve vajina masajı sağlar.

Eş ile düzenli cinsel ilişkiye sahip olmayanlar, kendi kendilerine tatmin olmasından utanmamalıdırlar. Ayrıca hormon dengesini, hemoroidi ve istemsiz idrara çıkmayı önlediği için hem kadın hem de eşi olmayan kadınlar ve erkekler için pelvik kaslar (Kegel egzersizleri) için egzersiz yapmak iyi olur, bu da kadınların vajinal orgazma sahip olmasını sağlar, orgazmları daha parlak yapar, erkeklerde gücü arttırır.

8) Temiz Hava: Havanı Temiz Tut

Modern şehirlerde kirli havayı önlemek kolay değil ancak fırsat olduğunda doğada zaman geçirme fırsatını kaçırmamalısınız. Ayrıca hava iyonlaştırıcılar takarak havanızı evde daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Bu cihazlar, elektriksel olarak (iyonize) hava moleküllerini şarj eder. Hava kaynaklı bakteriyel enfeksiyonların miktarını azaltırlar, ondan parçacıkları temizleyerek havayı arındırır ve havayı negatif iyonlarla doyururlar. Bu, radyasyonun elektrikli cihazlardan olumsuz etkilerini azaltır, metabolizmayı iyileştirir, verimliliği artırır ve serbest radikallerin vücut üzerindeki etkisini azaltır. Temiz hava her zaman sağlığa yararlıdır.

Havanı Koru

 

9) Kozmetik Ürünler: Bileşimleri Okuyun

Modern kozmetik ve ev kimyasallarının çoğu, alerjiye neden olabilecek ve vücutta yavaş yavaş birikerek çeşitli hastalıklara neden olabilecek çok çeşitli zararlı maddeler içerir. Kozmetik ürünleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için kendinize zaman ayırın ve güzelliğiniz için kesinlikle işe yaramaz ve sadece pazarlama nedeniyle popüler olan ürünlerden almaktan vazgeçin. Bu aynı zamanda maddiyatınıza tasarruf sağlayacaktır. Ruj, şampuan, duş jeli, bulaşık deterjanı, çamaşır tozu gibi kozmetik ürünlerinin bileşimini okumayı öğrenin.

Neyse ki, bugün süpermarket raflarında bazı çevre dostu ve nispeten doğal ürünler bulmak genellikle mümkün. Banyo ve diğer evsel yüzeylerin yıkanması için sıradan yenilebilir soda da kullanabilirsiniz.

10) İlaçlar: İlaçları Yanlış Kullanmayın

Bugün insanlar kendilerini hasta hissettiklerinde, problemi sihirli bir hapla çözmeyi umuyorlar. Ancak, uyuşturucuların mantıksız ve tedbirsiz kullanımı, olumsuz sonuçlara yol açabilir. Tabii ki, ilaçların gerekli olduğu durumlar var ve doktorun vereceği reçeteyi uygulamalıyız, ilaç kullanmalıyız. Ancak ilaç kullanımını doğru olarak uygulamak gerekir.

Örneğin, bir kişi düzenli olarak, baharatlı veya sağlıksız gıdalardan uzak durmak yerine, karın içindeki rahatsızlığı gidermek için sindirim sistemini rahatlatan ilaçlar kullanır ya da sık baş ağrısı olan bir kadın, tüketilen kahve miktarını azaltmak veya boynu germek için egzersiz yapmak yerine ağrı kesiciler alır. Bu gibi alışkanlıklardan uzak durmak, her hastalıkta ilaç kullanmak yerine doğal ve sağlıklı yöntemlerle korunmayı, tedavi olmayı öğrenmek hayatımızı daha mutlu ve sağlıklı yapacaktır.

 

Unutmayın;

İnsan hayatından değerli ne var ki? Kendinize iyi davranın, sağlıklı yaşamayı öğrenin ve mutlu olun.

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı