Bitkiler

Bitkiler ve Sakinleştirici Etkileri

Bitkilerle tedavi yöntemleri yaygınlık kazanmasıyla beraber büyük şehirlerde yaşayan insanların en büyük sıkıntılarından olan stres ve yorgunluk için de şifalı bitkiler bir çözüm kapısı olmaya başladı. Sakinleştirici bitkilerin özellikleri ve etkileri müşahede ve tecrübe edilmeye başlanınca kullanım oranı bir hayli artmaya başladı. Anti depresan kullanan birçok hastada sakinleştirici özelliği olan bu bitkiler sayesinde ciddi iyileşmeler görülmektedir. Fakat bitkisel tedavide unutulmaması gereken önemli husus bitkileri muhakkak bir doktor kontrolünde alınması gerektiğidir. İşte en tesirli bitkiler ve sakinleştirici etkileri:

Stres Ve Gerginliğin Çaresi: Yulaf

Stresli ya da gergin kişilerde, duygusal olarak yıpranma hisseden kişiler için etkili bir tercihtir bunun dışında sinir anında çok etkili bir duygusal topraklamadır. Yulaf gerginliğin sebep oldu zihinsel bulanıklık yüksek tansiyon ve kas ağrısı gibi stres belirtilerini engelleme yetkisine sahiptir sindirim sisteminin yatıştırır. Yulafı taze olarak kullanmak için istek ve yoksunluk sıkıntısını kontrol etme noktasında tedavi edicidir.

Zihin Yorgunluğuna Biberiye Çayı

Biberiye çayı geçmişten günümüze sakinleştirici olarak kullanılan bitkiler arasındadır. Eski Yunan’da da kullanılan bu bitki öğrencilerin zihin tembelliğini ve yorgunluğunu engellemek için başlarına biberiyeden yapılmış çelenk tarzında takılar taktıkları bilinmektedir biberiye birçok nörolojik hastalığı da fayda sağlamaktadır. Sinir kaynaklı baş ağrılarında tedavi amacıyla kullanılır. Bunlar dışında banyo suyuna eklenerek vücutta gevşemeye sebep olarak dinlendirici bir etkiye sahiptir.

Rahatlama Çayı: Melisa

Oğul otu olarak da bilinen melisa çayı tadı ve kokusu güzel bir bitkidir. Kızgınlık ya da öfke anında kullanıldığında insanı sakinleştir. Çoğu zaman aktarlarda rahatlama çayı olarak satılır.

Astragalus Kökleri İle Yorulmaya Son

Astragalus, bağışıklık sistemini güçlendirir. Zayıflamış olan endokrin sistemi harekete geçirir ve bağışıklık sistemini hızlandırır. Kronik yorgunluk problemi için kullanılan üstün bir bitkidir.

Etkili Bir Sakinleştirici: Sarı Kantaron

Sakinleşmek için sarı kantaron çayı da tüketilen bitkiler arasındadır birçok bilimsel kaynak sarı kantaronun stres üzerimde olumlu etkisi olduğu kanaatindedir muhtevasındaki hiperisin maddesi özellikle menopoz döneminde ortaya çıkan bitkinlik yorgunluk endişe ve sıkıntılara karşı tedavi edici olarak kullanılır. Sarı kantaron yatıştırıcı ve sakinleştirici bitkiler arasında en etkili olanlardandır.

Sıkıntı Ve Endişe Giderici: Kava Kava

Endişe duyularının en büyük düşmanı olarak bilinen kava kava bitkisi de sakinleştirici bitkiler arasındadır. Kava, stres ve endişe içerisinde olan kişiler için bu duyguları geçiştirmeye ve kişiyi sakinleştirmeye yarayan mucize bir bitkidir.

kava leaves
(Piper methysticum)

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı