Tıbbi Birimler

Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi

Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi

Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi, 0-16 yaş aralığında tüm çocukların cerrahi ve ürolojik sorunları ile ilgilenen bir dalıdır. Anne karnındaki gelişim sırasında oluşmuş ve önemli bir kısmı daha gebelik sırasında Kadın Doğum Uzmanlarınca tespit edilmiş doğumsal cerrahi hastalıklar ile yaşamın ilerleyen yıllarında karşılaşılan pek çok çocuk hastalığı bu dalın ilgi alanıdır.

Çocuk Cerrahisi İlgi Alanları:

Doğumsal cerrahi hastalıklar
Bağırsak atrezisi
Özofagus atrezisi
Diagfragma hernisi
Düşük doğum tartılı ve prematüre bebeklerin cerrahi hastalıkları
Karın ağrısı
Apandisit
Bağırsak düğümlenmesi
Kabızlık
Vücut tümörleri
Kasık ve göbek fıtıkları
Travmalar

Çocuk Ürolojisi İlgi Alanları:

Kasık kanalı ameliyatları
Fıtık
İnmemiş testis (erkek çocuklarda yumurtalıkların yukarıda kalması)
Varikosel (erkek çocuklarda yumurtalık damarlarında genişleme)
Sünnet
Peygamber Sünneti
Böbrek ve idrar yolu ameliyatları
Çiş kaçırma (enürezis, gece ve gündüz idrar kaçırma)
İşeme bozuklukları
Mesane ameliyatları
Sistoskopik işlemler
Endoskopik böbreğe idrar kaçırma (vezikoüreteral reflü) tedavisi

Çocuklarda Kabızlık

Kabızlık, çocuğun dışkılama sıklığında azalma, sert ya da ağrılı dışkılama olarak tanımlanır. Buna bağlı olarak anüste (makat) yırtık ve çatlaklar oluşması ve kanama ile ağrı oluşması görülebilir. Büyük çocuklarda iç çamaşıra (külot) kaka kaçırma başlayabilir. Sorunun ilaçlar yanında uygun bir diyet ve tuvalet eğitimi ile birlikte tedavi edilmesi ve hastanın altta yatabilecek başka bir hastalık yönünden bir Çocuk Cerrahı tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Çocuklar Kasık Fıtığı

Her yaştan bebek ve çocukta kasıkta şişlik ile kendini belli eden bu hastalıkta tedavi ameliyattır. Ameliyat edilmeden beklenen bebek ve çocuk fıtıklarında iç organlardan bazılarının fıtık kesesi içine sıkışma riski bulunduğundan fıtık tanısı konulunca çocuğun büyümesi beklenmeden tedavisi yapılmalıdır.

Çocuklarda Hidrosel

Erkek çocukta yumurtalık etrafında şişme ve su toplanması olarak da tarif edilir. Karın içi ile irtibatlı hidroseller aynen kasık fıtığında olduğu gibi ameliyat edilir. Karın içi irtibatı olmayan hidrosellerde ise kendiliğinden gerileme için 2 yaşına dek periyodik kontrolleri yapılarak belirlenir. 2 yıl içinde düzelmeyen hidrosel ameliyat edilir.

Çocuklarda İnmemiş Testis

Erkek çocukta testislerin olması gereken yerde (skrotum, torba) yer almamasıdır. Yerine inmeyen testislerin bir kısmı karın içinde, bir kısmı kasıkta kalmış olabileceği gibi testis dokusu tamamen gelişmemiş de olabilir. İnmemiş testisin kendiliğinden inmesi için yaşamın ilk yılı içinde beklenir. Bir yaşından sonra halen torbaya inmemiş olan testisler ameliyatla yerine indirilir.

Çocuklarda Göbek Fıtığı

Çocukta göbek bölgesinde karın duvarında açıklık kalması sebebi ile bu bölgede karın içi organların dışarıya doğru bombeleşmesine göbek fıtığı denir. Göbekteki bu açıklığın kendiliğinden kapanması için yaşamın ilk 3 yılı beklenir. 3 yaş sonunda halen kapanmamış olan fıtık, ameliyatla onarılır.

Sünnet

Tıbbi ya da sosyal nedenlerle toplumumuzda çok yaygın olarak yapılan işlemi cerrahi bir işlemdir. Ameliyathane koşullarında bir Çocuk Cerrahı ya da Çocuk Üroloji Uzmanı tarafından, ideal olarak genel anestezi verilerek yapılmalıdır. Çocuğun emniyetli anestezi alabildiği koşullarda her yaşta uygulanabilir.

Genital Bölge Sorunlar

Kız çocuklarda genital bölge yapışıklığına bağlı oluşan çiş deliği ve vajina ağzı kapalılığı (labial füzyon), erkek çocuklarda sünnet derisinin çiş deliğini ileri derecede kapatmasına bağlı fimozis, sünnet derisi iltihabı (balanitis) en yaygın görülen genital bölge sorunlarıdır ve Çocuk Cerrahisi Uzmanınca değerlendirilmesi gerekir.

Hipospadias

Hipospadias; erkek çocuklarda yaklaşık 300 doğumda bir görülen, klasik olarak penisin anatomik ve gelişimsel üç anomalisinin birlikteliği olarak tanımlanabilir. Bunlar; idrar deliğinin penisin uç kısmında olmayıp anormal olarak daha aşağı seviyede yerleşmiş olması, peniste kordi adı verilen ve ereksiyon halinde penisin eğrilmesine neden olan yapı, sünnet derisi anormallikleri olarak sayılabilir. Son iki özellik her olguda olmayabilir. İdrar deliğinin yerleşme yerinin penis uç kısmındaki normal yerden olan uzaklığı ile hastalığın ciddiyeti doğru orantılıdır. Bu çocuklar kesinlikle sünnet yapılmamalı, bu konuda uzmanlaşmış bir Çocuk Üroloji Uzmanınca uygun yaşta ameliyat edilmelidir.

İşeme Bozuklukları ve Gece Gündüz Çiş Kaçırma

Çocukta tuvalet eğitiminin tamamlanmasının ardından gündüz sık sık idrara gitme, tuvalete gidemeden çişini kaçırma, kesik kesik işeme, zor işeme, 5 yaşından sonra gece yatak ıslatma problemleri, altta yatan nedenin araştırılması ve uygun bir şekilde tedavi edilmesi gereken sorunlardır. Bu sorunların bir kısmı daha ciddi böbrek ve idrar yolu hastalıklarının belirtisi de olabilir. Bu hastalıkların bir Çocuk Ürolojisi Uzmanı tarafından değerlendirilmesi ve tedavisi gerekir.

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı