Sağlık Haberleri

Havanı Koru | Alo 171

Havanı Koru

İnsan yaşamı kısa bir zamandan ibarettir. Hatta bunu belgelemek için pek çok kişi eski fotoğraflara bakarak zaman nasıl da geçmiş gibisinden kelimeler kullanır. İşte bu hızlı geçen zamanda sağlıklı ve konforlu yaşayarak zamanımızı iyi değerlendirmemiz gerekmekteyiz. Zaman hızlı şekilde akıp giderken bizler yaşamımıza olumsuz anlamda etki eden sigara gibi ve diğer zararlı madde gibi ürünlerden uzak durmalıyız.

Sağlıklı hava sahası ile yaşamımızı daha iyi bir şekilde idame ettirerek pek çok hastalığın da ortaya çıkmasını önleyebiliriz. Sigara içen bir kişi orta yaş ya da ileri yaş seviyelerine geldiği zaman sigara ve diğer maddeleri kullanmayan bir kişiye göre daha fazla rahatsızlık yaşayacak ve sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirmek yerine ciddi sorunlarla karşılaşacaktır.

 

Havanı koru uygulaması ile sizler de kısa sürede sigarayı bırakabilirsiniz. Unutmayın ki sigarayı bırakmak için sadece istemek yeterlidir, beynimize gönderdiğimiz bırakmak isteği ile kısa süre içinde sigaradan kurtulabilmekteyiz.

Alo 171 Nedir?

T.C. Sağlık Bakanlığı’nın hizmete sunduğu Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı ile Havanı Koru Projesine başvurabilir, siz de sigarayı bırakabilirsiniz.

Havamızı koruyarak ortaya çıkabilecek her türlü zararlı hastalıklara da kapı kapatmış oluruz, böylece kısa olan yaşamımız daha sağlıklı ve konforlu şekilde ilerler.

 

Sigara İçmek Bizi Maddi Olarak Ne Kadar Etkiler?

Sigara insanlara sağlık konusunda ciddi zarar verdiği gibi ekonomik olarak da büyük tahribatlara sebep olmaktadır. Orta seviyede yani aylık belli bir maaşla çalışan bir kişinin günlük bir paket sigara içmesi ay sonunda ciddi şekilde ekonomik bütçeye zarar verir, bu da sigaranın ekonomik anlamda yarattığı bir diğer tahribattır.

Bugün bir sigara paket fiyatının ortalama olarak 10 ₺ olduğunu düşünürsek;

Günlük = 10 ₺

Aylık = 300 ₺

Yıllık = 3.600 ₺ gibi bir bütçe tamamen zararlı olan sigaraya harcanmaktadır.

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı