İlk Yardım

112 Acil

112 Acil Nedir?

112 acil hattı; sabit telefon hattından ya da cep telefonundan acil durumlar için nerede ve hangi zamanda olursa olsun arama yapabileceğiniz bir numaradır.

Bulunduğunuz yerde siz veya herhangi bir kişi hastalanmışsa, ciddi bir kaza geçirmişse, yangın gibi acil ve hayati durumlarda 112’yi arayarak ambulans, itfaiye ya da polis çağırabilirsiniz.

112 Arandığında Telefona Kim Çıkar?

112’yi aramanız durumunda, İl Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezi’ne ulaşım sağlarsınız. Çağrıyı yanıtlayacak olan operatör, size şu soruları soracaktır:

• Ne oldu?
• Nerede oldu?

Durumu Nasıl Anlatmak Gerekir?

Sakin olun ve operatörün sizi anlayabilmesi için tane tane konuşmalısınız. Neden ve nereden yardım isteniyor? Fiziksel saldırı ya da yangın sebebiyle bir tehlike mi var? Herhangi bir kaza olduysa yaralı var mı? Nerede oldu ve kaç kişi var?

Acil durum hizmetinden en hızlı ve en iyi şekilde yararlanılması için operatörün bu bilgilere ihtiyacı olacaktır.

Yardım çıkmış bile olsa çağrıyı sonlandırmayın. Çünkü operatörler sizden daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyabilir. Bu sebeple bulunduğunuz yerde veya telefondan kesinlikle ayrılmamalısınız.

 

112 Ne Zaman Aranabilir?

112, herkesin acil durumlarda arayabileceği bir numaradır. Toplumun, acil yardım hizmetlerini koordineli ve en mükemmel şekilde verebilmek için ‘’SOS Alarmı’’ 7 gün 24 saat açıktır. Fakat yalnızca acil durumlarda ve yardım almanız gereken durumlarda 112 numarasını aramalısınız. Aksi takdirde tehlike altında olan ya da kaza yapmış bir kişinin yardım almasını engelleme riski bulunur.

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı