Genel Bilgiler

Hemşirelik Hakkında Bilgiler

Hemşirelik Hakkında Bilgiler

Hemşirelik, hemşirelerin kişi, aile ve tüm insanların sağlığını muhafaza etmeye ve geliştirmeye şartlanarak bu bağlamda hastaların bakımını yapıp, izlemesi ve denetlemesi şeklinde özetlenebilir.

Geçmiş senelerde sağlık meslek lisesinden mezun olanlar direkt olarak hemşire olabiliyorlardı. Fakat hemşirelerin sayısının artması sebebiyle rakamı düşürmek maksadıyla yeni bir yönetmelik çıkarıldı. Çıkarılan bu yönetmelik ile artık sağlık meslek lisesinden mezun olan insanların bundan sonra hemşire yardımcısı pozisyonunda görev alabilecekleri belirlendi. Artık sağlık meslek lisesi mezunu kişiler doğrudan hemşire olamamakta. Hemşire olabilmek için ön lisans veya lisans mezunu olma şartı getirildi.

 

Hemşirelerin Görevleri Nelerdir?

Hemşirenin görevleri oldukça fazladır. Hemşireler sadece hemşirelik mesleğini icra etmekle kalmaz, aynı zamanda görevleri esnasında pek çok problem ile de uğraşmak zorunda kalırlar. Hemşire kişilerin görevlerinin bir kısmı şu şekildedir;

• Hemşireler, gelen hastaları kabul eder ve muayene içi lazım olan tüm hazırlıkları yaparlar.
• Hastanın bakımı esnasında kişilerin beslenme, solunum, boşaltım gibi temel ihtiyaçlarını giderir.
• Acil bir durumda ilk yardım tedavisini yapar.
• Hastaların durumlarını an be an kayıt altına alır ve rapor hazırlar.
• Ameliyathaneyi hazırlar ve ameliyata katılacak doktorlara yardımcı olur.
• Hasta için doktor tarafından uygun görülen tedavi yöntemlerini uygulayarak takip eder, ilaç teminini sağlar, gerekli durumlarda serum hazırlar ve takar, tansiyon ve vücut ısısını kontrol ederek takip eder.

Hemşirelik İçin Gerekli Olan Özellikler

Hemşire olmak isteyen kişiler, üst düzey genel yeteneğe sahip olmak durumundalar. İnsanlara yardımcı olmayı seven, sorumluluk duygusu yüksek, hızlı karar verebilen, şefkatli ve tedbirli olmalıdır. Meslek şartları gereği fiziki olarak dayanıklı, sağlıklı ve son derece soğukkanlı olmak zorundalar.

Kişilerin sağlığından sorumlu olan hemşirelerin görevlerinin önemi için çalışma esnasında algılarının her daim açık olması ve çok dikkatli olarak hastalara karşı gereken özeni göstermelidir. Bununla beraber insanlara kaliteli bir hizmet sunmalıdırlar.

Hemşirelerin Çalışma Ortamları Nasıldır?

Hemşirelik mesleği yapanlar devlet hastaneleri ya da özel hastanelerde çalışabilirler. Dispanser ve sağlık ocaklarında görev yapabilirler. İnsan sağlığının itina ile korunması gereken yerler olduğu için, çalışma ortamları genel olarak temiz ve kapalı bir ortamdan oluşmaktadır.

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı