Genel Bilgiler

EKG Nedir? EKG ve Önemi Nedir?

Kalp rahatsızlıklarında tespit için kullanılan en önemli tanı şekillerinden biri olan EKG nedir? ve önemi:

EKG nedir?

Kısa adı EKG olan elektrokardiyografi; kalbimizin elektriksel değerlerini, işlevlerini özel EKG Cihazı aracılığı ile kağıda döken sistemdir, bir nevi raporlamadır. Raporda çıkan grafiksel veriler kalbin nasıl çalıştığını bizlere aktaran bir araçtır. Mevcut ya da ani kalp rahatsızlıklarında ilk yapılan ölçüm budur.

Hangi hastalıklarda EKG çekilir?

EKG, olası kap hastalıkları hakkında kesin ve detaylı bilgiler elde edilmesini sağlayan bir teşhis metodudur. Kalp hasarları, kalp zar sorunları, kalbe giden kan miktarındaki azalmalar, kalp genişlemesi ya da büyümesi gibi sorunlar EKG sayesinde tespit edilir. Düzenli ya da düzensiz kalp ritminin de tespiti bu yolla yapılır.

EKG nasıl çekilir?

EKG cihazı üzerindeki kablolar vücudumuzda dıştan bağlanır ve bağlanan kablolar ucundaki elektrotlar yardımıyla grafiksel sonuçlar kağıda yazılır.  Elektrotlar göğüs kısmına, kollara ya da bacaklara yerleştirilir. EKG çekilmesi çok kolaydır, zira sedyeye uzanan hastanın özellikle göğsüne yerleştirilen elektrotlar hiçbir acı vermeden manyetik olarak ölçüm yapar. Hastanın sırtüstü uzanması yeterlidir. Elektrotların konacağı yer iletken olsun diye bir miktar sıvı dökülür.

 

 

 

 

 

 

 

 

EKG nerede çekilir?

Acil müdahale birimi olan her türlü sağlık kuruluşunda çekilebilir. Devlet Hastaneleri ya da Semt Polikliniklerinde bu hizmet vardır.

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı