İlk Yardım

Hava Ambulansı

Hava Ambulansı Ne için kullanılır?

Acil durumlarda ve özellikle hastanın alınarak hastaneye götürülmesi kara yoluyla mümkün olmayan durumlar için Sağlık Bakanlığınca Hava Ambulansı Hizmeti mevcuttur. Bakanlık bu gibi durumlarda  Ambulans Helikopteri ya da Ambulans Uçağı ile hizmet vermektedir.

 

Hava Ambulansında Tıbbi Ekip var mıdır?

Ambulans Uçak ve Helikopterlerde biri doktor diğeri yardımcı sağlık personeli (paramedik, ATT, hemşire) olmak üzere iki kişilik tıbbi ekip bulunmaktadır. Medikal Ekip sürekli olarak eğitimden geçmektedir. Ambulansların pilotları ise 6 ayda bir operasyon prosedür kontrolünden geçmektedir.

 

Nasıl çağırılır?

Bakanlık tarafından yayınlanmış Hava Ambulansı Talep Formu doldurularak talep yapılabilir.

 

Talepler neye göre onaylanır?

21 Nisan 2010 tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan “Ambulans Hava Aracı İşletilmesine Dair Esaslar” konulu Genelgeye göre talepler değerlendirilir ve uygun olan tüm vakalarda talep onaylanır.

 

Helikopter pisti olmaz ise nasıl olur?

Helikopter Ambulanslar birçok noktaya inip kalkacak şekilde teknolojik olarak tasarlandığından; ormanlık alanlarda ya da arazilerde dahi etkili bir transfer mümkün olmaktadır.

 

Bu Ambulans sadece Sağlık Bakanlığınca mı tahsis edilir?

Hava Ambulansı Hizmeti sadece devletin sağlık sektöründe değil ayn zamanda özel sektörde de bir çok firma tarafından verilmektedir. Özellike büyük İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde bu hizmeti veren firmalar mevcuttur.

 

Not: Bu makale kullanılmış olan helikopter fotoğrafı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Resmi İnternet Sayfası’nda yayınlanmakta olan fotoğraftır. Görselin telif hakkı Sağlık Bakanlığı’na aittir.

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı