Sağlıklı Yaşam

Çocuklarda Obezite İnsülin Direncini Etkiliyor

Çocuklarda Obezite İnsülin Direncini Etkiliyor

Dünyamızda her geçen gün gelişen teknoloji ile birlikte çocuklar eski bilindik oyunlardan ziyade bilgisayar oyunlarından vazgeçemez hale geldi. Yakartop, dokuz taş, körebe, saklambaç gibi oyunlar artık geçmişte kaldı. Günümüzde çocukların neredeyse %99’u PC oyunlarından, PS ya Xbox ve benzeri konsol oyunlardan kendini alamıyor.

 

PC Oyunları Obeziteye Sürüklüyor

Çoğunlukla masa başında hareketsiz olarak oynanan bu oyunlar yüzünden çocuklarda obezite riski daha da yükseldi. Tüm dünya için ortak bir sorun olan bu gidişat yüzünden obezitenin çocuklarda görülme riski neredeyse üçte bir oranında arttı. Kızlardan çok erkek çocuklarda çok fazla olan bu sağlık problemi gelecekleri için önem arz ediyor.
Çocukların obezite rahatsızlığına yakalanması bir bakıma ailelerin de suçu. İleriyi düşünmeden çocuklara çok fazla yemek yediriliyor. Aileler de “çocuğum aç kalmasın, vitamin alsın, gelişimi güzel olsun” düşüncesiyle çocuk tok dahi olsa da; çocuklara karşı yemek yemeleri yönünde ısrarcı olarak istemeden de olsa çocuğu obezite hastalığına doğru itiyorlar. Daha ufak yaşlarda başlayan bu tempolu yemek yeme işlevi bir alışkanlık haline dönüşebiliyor. Böylelikle her geçen gün mide daha fazla genişliyor ve genişlemeye devam ediyor. Belli süreçlerde mide daha fazlasını istiyor. Bu durumda doğal olarak çocuk obezitesini oluşturuyor.

 

İnsülin Direncini Etkileniyor

Sıklıkla şekerli besinler alma ihtiyacı insülin direncine bağlıdır. İnsülin direnci yüksek olan bir bireyde bu tip istekler oluşur. Sürekli olarak acıkmak, yemek yedikten bir sonra tekrar acıkmak, tatlı yeme isteği…vb. İnsülin direnci yükseldikçe kan şekeri de yükseliyor. Her obezitede olmasa da insülin direncinin yükselmesi ile birlikte saç dökülmesi, memede büyüme, psikolojik olarak bıkkınlık, fiziksel olarak yorgunluk ve uykusuzluk baş gösteriyor. Özellikle çocuklarda meydana gelen obezite yüzünden insülin direnci etkileniyor.

 

Çocuklarda İnsülin Direnci Tedavisi

Çocuklarda teşhis edilen obezitenin en iyi tedavisi dikkatli ve düzenli beslenmedir. Vücut için gerekli olan proteinlerin, yağ ve karbonhidratların dengeli bir şekilde tüketilmesi çok önemlidir. Sağlıklı bir yaşam için en önemli etkenlerden biri olan spor çocuklara aşılanmalı ve düzenli yapılması sağlanmalıdır. Hazır ve fastfood benzeri gıdalardan uzak durulması, yağlı yiyeceklerin tüketilmemesi, abur cubur tabir edilen besinlerin alınmaması gerekmektedir. Beyaz pirinç, makarna ve hamurişi gıdaların minimum seviyede tüketilmesi önerilir.

Sonuç olarak sağlıklı bir yaşam için çocuklara dengeli beslenme öğretilmeli ve bunu ailelerin uygulayarak çocuklara örnek olması gerekmektedir.

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı