Hastalıklar

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer Kanseri Belirtileri

Erkeklerde prostat kanseri, kadınlarda ise meme kanserinden sonra dünya üzerinde sıkça karşılaşılan kanser türleri arasında birinciyi sırayı akciğer kanseri almaktadır. Akciğer bilindiği üzeri solunum sistemimizin ana organlarından biridir. Solunum durumunda vücudun ihtiyacı olan temiz oksijen alışverişi akciğerler tarafından sağlanır.

 

Akciğer Kanseri Nedir?

Oksijen alışverişini sağlayan akciğer, milyonlarca hücreden oluşur. Sağlıklı bir insanda bulunan hücreler düzenli bir şekilde bölünerek çoğalırken, sağlıksız insanlarda bu durum tam tersi olmaktadır. Rastgele ve ihtiyaç dışında çoğalan hücreler birleşerek tümör kitlesinin oluşmasına neden olur. Zaman geçtikçe büyüyen gelişen tümör önce akciğerleri sarar daha sonra ise, çevresinde bulunan ya da daha uzak organlara yayılmaya ve zarar vermeye başlar. Mikroskop altında izlenebilen kanser hücreleri küçük hücreli ve küçük hücreli dışı olmak üzere ikiye ayrılır. Küçük hücreli kanser hücrelerinde, kanser hastalığı hızla yayılır, diğer organlara sıçrar ve tedavi edilmeleri zordur. Küçük hücreli dışı kanser hücreleri ise, yavaş yavaş akciğeri sarar ve kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

 

Akciğer Kanseri Nedenleri

Akciğer kanserinin en önemli sebebi sigaradır. Sigara içen kişilerin %75’i kansere yakalanma riskiyle karşı karşıyadır. Sigara bırakıldıktan 5 yıl sonra sağlıklı bir akciğere ulaşılır fakat, kanser riski aynen devam eder. Bu yüzden en doğru yöntem sigaraya hiç başlamamak olacaktır. Asbest kimyasal maddesi, gemi, inşaat ve yol yapımlarında yoğun bir şekilde kullanılır. Asbest tozuna maruz kalan kişilerde solunum yolu tahrişleri meydana gelir ve önlenmezse kanser oluşumu başlar. Radon gazı, kokusuz ve renksiz bir gazdır. Doğrudan solunması halinde kansere yol açar. Verem hastalığı geçirmiş kişilerde de aynı risk bulunur. Verem hastalığını atlatan kişilerin düzenli aralıklarla doktor kontrolüne gitmesi gerekir.

 

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Akciğer kanseri sinsi bir şekilde ilerler. Normal hastalık belirtilerine sahiptir ve doktora başvurulduğunda son evreye kadar gelmiş olabilirsiniz. Bu yüzden çok tehlikeli bir hastalık olan akciğer kanserine sigara içenlerin özellikle dikkat etmesi gerekir. Mevsimsel değişikliklere bağlı olarak şiddetli öksürükler, alerjik reaksiyonlar, hızlı kilo kayıpları, halsizlik, balgamlı öksürükler ve önlenemeyen sürekli terlemeler kanserin habercisi olabilir. Bunların dışında, geçmeyen boğaz ağrıları, öksürükle beraber gelen kanlı balgam salgıları ve arka sırtta bulunan omurilik bölgesinde meydana gelen batma şeklindeki ağrılar kanserin en net belirtilerindendir.

 

Akciğer Kanseri Tedavisi

Tedaviye başlamak için hastalığın evresi bilinmelidir.

1. Evrede, akciğerin küçük bir bölümü kanser hücreleriyle çevrilmiştir.
2. Evrede, hastalık en yakın lenf bezesine atlamıştır.
3. Evrede, her iki akciğerde hastalık tarafından sarılmıştır.
4. Evrede ise hastalık en uzak noktalara dahi sıçramıştır.

Röntgen, tomografi, magnetik rezonans tetkikleri uygulanarak saptanan birinci ve ikinci evrelerde kanserli hücrelerle sarılmış olan kısımlar ve parçalar ameliyat yoluyla alınır. Sonrasında, düzenli kontrollerle hastalığın nüksetmesi engellenir. Üçüncü evrede kemoterapi ve ışın tedavileri yapılır ve hastalığın diğer organlara sıçraması önlenir. Dördüncü evrede ise neredeyse yapılacak hiçbir şey yoktur ve hastanın ömrünü 3-6 ay uzatmak için kemoterapi tedavisi uygulanır.

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı