Sebzeler & Meyveler

Sevmediğimiz Pırasanın 5 Önemli Faydası

Sevmediğimiz Pırasanın 5 Önemli Faydası

Kalp hastalıklarına ve kansere karşı en büyük doğal ilaç olarak kabul edilen ve çoğunlukla sevmediğimiz pırasanın 5 önemli faydası tarih sayfalarında eski Mısırlılar’a kadar uzanmaktadır. Büyük faydaları olan bu yararlı sebze özellikle kanser için birebir. Sarımsak ve soğan gibi besleyici, faydalı olan pırasa bu besinler ile aynı ailedendir.

Bu makalemizde pırasanın inanılmaz faydalarından en önemli olan 5’inden bahsedeceğiz.

 

Kansere Karşı Vücudu Korur

Pırasa kansere karşı koruma özelliğine sahip bir sebze olmakla birlikte yapılan araştırmalarda kanserin farklı türlerinin de engellenebilmesi üzerine çalışmalar yapılmıştır. İçinde çeşitli olarak bulunan elementler hem önleyici hem de koruyucu görev yapmasına olanak sağlamaktadır. Kanser tedavisi gören bireylerin pırasa yemesi önerilir. Özellikle mide kanseri ameliyatı geçiren bireylerde pırasanın ameliyattan sonra mideyi onardığı bilinmektedir.

Bağırsak Sağlığını Geliştirir

Obezite riskini ve obeziteliği azaltan pırasa dengeli ve düzgün emilim yapmaya yardımcı olduğundan bağırsakların düzgün çalışmasını ve bağırsak sağlığını geliştirmeyi sağlar. İçinde bulunan prebiyotikler ile vücuda zarar veren atık maddeler yok olur.

Pırasanın içerisinde bulunan prebiyotikler sadece obezite riskini azaltmakla kalmayıp, aynı zamanda bakteri yönetim yolları, yediğiniz besin maddelerinden düzgün bir şekilde emilim yapmanızı da sağlamaya yardımcı olmaktadır. Hücrelerde oluşabilecek iltihaplara karşı koruma mekanizması görevinde büyük rol oynayan bu prebiyotikler ile bağırsak sağlığı sürekli gelişir. Kanser dışında bağırsak sağlığı için de pırasa yemek önemlidir.

 

Enfeksiyonlarla Mücadele Eder

Özellikle antiseptik yeteneği nedeniyle soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıklara karşı vücudu korur. Enfeksiyonlara karşı savunma etkisi gösterir. Tamamen doğal bir tedavi şekli gösterir. İdrar enfeksiyonuna karşı etkilidir.

 

Metabolizmayı Hızlandırır

Vücudun günlük alması gereken kaloriyi etkilemeden tok tutar. Diyete yardımcı olur. Yüksek lifli bir gıdadır. Sindirmesi uzun sürebildiğinden açlık hissettirmez. Pırasa lifli bir besin olduğundan metabolizmayı güçlendirir, güçlenen metabolizma daha fazla kalori yakar. Metabolizma hızlı şekilde çalışır.
Bir porsiyonluk pırasada 61 kalori vardır.

 

Kalp Sağlığını Geliştirir

Kalp krizi geçirme riskini en aza indiren pırasa kalp sağlığını geliştirir. İçeriğinde B vitamini bulunan folat pırasada bol miktarda bulunduğundan kalp sağlığına direkt olarak fayda sağlar. Kan damarlarının ve hücrelerin oksidatif hasarlarından korur, antioksidan görevi görür.

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı