SağlıkSağlıklı YaşamSebzeler & Meyveler

Dünyanın En Sağlıklı 50 Besini

Dünyanın en sağlıklı 50 besini belirlendi.

Meyveler

Meyve ve özellikle çilek, dünyanın en popüler sağlıklı gıdaları arasında yer almaktadır.

İnanılmaz lezzette oldukları için bu şaşırtıcı değil. Meyvelerin diyet içerisine dahil edilmesi çok kolaydır, çünkü hiçbir hazırlığa ihtiyaç duymazlar.

1. Elmalar

Elma; lif, C vitamini ve sayısız antioksidan bakımından zengin bir meyvedir. Elmalar çok tatmin edicidir ve tok tutucu besinlerdir. Yemek öğünleri arasında açıktığınızda en iyi atıştırmalıktır.

2. Avokado

Avokado çoğu meyveden farklıdır, zira karbonhidrat yerine sağlıklı yağlar yüklenir. Kremsi, lezzetli, yüksek lif, potasyum ve C vitamini içeren bir meyvedir.

3. Muzlar

Muz, dünyanın en iyi potasyum kaynakları arasında yer alır. Ayrıca B6 vitamini ve lif açısından da zengindir.

4. Yaban mersini

Yaban mersini sadece lezzetli değil, aynı zamanda dünyanın en güçlü antioksidan kaynakları arasında yer almaktadır.

5. Portakal

Portakallar C vitamini içeriği ile ünlüdür. Lif, antioksidanlar bakımından zengindir.

6. Çilek

Çilek son derece besleyici ve düşük kalorili bir meyvedir. C vitamini, lif, manganez bakımından zengindir ve meyveler içinde tartışmasız en lezzetli gıdalardır.

Diğer Sağlıklı Meyveler

Bazı örnekler: Kiraz, üzüm, greyfurt, kivi, limon, mango, kavun, zeytin, şeftali, armut, ananas, erik ve ahududu.

7. Yumurta
Yumurta gezegendeki en besleyici gıdalardandır. Daha önce kolesterol düzeyleri yüksek olduğu için uzak durulması söylenmişti, ancak yeni araştırmalar yumurtanın mükemmel bir şekilde sağlıklı olduğunu gösterdi.

Etler

Tüm et çeşitlerinin zararlı olduğu aslında yanlış bilinen bir düşünce. İşlenmemiş, hafifçe pişirilmiş et, yiyebileceğiniz en sağlıklı ve en besleyici gıdalardan biridir.

8. Sığır Eti

Yalın sığır eti, varolan proteinin en iyi kaynakları arasındadır ve demir bakımından çok zengindir. Düşük karbonhidrat diyetindeyseniz yağsız etleri seçmek iyidir.

9. Tavuk Göğsü

Tavuk göğsünün yağ ve kalorisi azdır ancak protein açısından son derece zengindir. Birçok besleyicinin mükemmel bir kaynağıdır.

10. Kuzu Eti

Kuzular genellikle çimen ile beslenir ve etleri Omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek olma eğilimindedir. Dolayısıyla organik beslenmiş kuzu etleri oldukça yararlıdır.

Çerezler

Araştırmalar, yağ ve kalorileri yüksek olmasına rağmen, fıstık ve tohumların kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bu gıdalar gevrek, tatmin edici ve pek çok insanın magnezyum ve E vitamini de dahil olmak üzere yeterince alamadığı önemli besinleri içerir.

11. Badem

Badem, popüler bir fındık türüdür. E vitamini, antioksidanlar, magnezyum ve lif ile yüklüdür. Araştırmalar, bademlerin kilo vermenize yardımcı olabileceğini ve metabolik sağlığa etkileyici fayda sağladığını gösteriyor.

12. Chia Tohumları

Chia tohumları, gezegendeki en besleyici yoğun gıdalardır. Tek bir ons (28 gram) 11 gram lif ve magnezyum, manganez, kalsiyum ve diğer çeşitli besin maddeleri için önerilen miktarı içerir.

13. Coconuts

Hindistan cevizi lifleri ve orta zincirli trigliseritler olarak adlandırılan güçlü yağ asitleri bakımından zengindir.

14. Macadamia Fındığı

Macadamia fındığı çok lezzetlidir. Tekli doymamış yağlarda çok daha yüksektir ve Omega-6 yağ asitleri cevizden daha düşüktür.

15. Cevizler

Ceviz son derece besleyicidir. Lif, vitamin ve minerallerle doludur.

16. Yer fıstığı

Yer fıstığı (teknik olarak baklagiller, fıstık değil) antioksidan bakımından zengindir. Bazı araştırmalar, fıstığın da kilo vermenize yardımcı olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, fıstık ezmesi tüketilmesi gereken bir besindir. Kalorisi çok yüksektir.

Sebzeler

Kalori bakımından sebzeler dünyanın en yoğun besin kaynakları arasında yer almaktadır.

Çok çeşitli seçenekler mevcuttur ve her gün farklı bir sebze yemeniz sağlık için en iyisidir.

17. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz popüler bir sebzedir. K vitamini ile yüklüdür.

18. Çil Biber

Biber kırmızı, sarı ve yeşil olabilir. Tam bir antioksidan ve C vitamini kaynağıdır.

19. Brokoli

Brokoli, çiğ ve pişmiş harika tadı olan bir turpgil sebzedir. Fiber, K vitamini ve C vitamini için mükemmel bir kaynaktır ve diğer sebzelere kıyasla iyi bir protein içerir. Kremalı brokoli çorbası çok lezzetlidir.

20. Havuç

Havuç popüler kök sebzelerdir. Son derece lezzetli ve gevrektir, ayrıca elyaf ve K vitamini gibi besin maddeleri ile yüklenmiştir. Havuç aynı zamanda sayısız yararı olan karoten antioksidanlar bakımından da oldukça zengindir.

21. Karnabahar

Karnabahar çok yönlü bir turpgil sebzedir. Her çeşit sağlıklı yemek tarifleri yapmak için kullanılabilir.

22. Salatalık

Salatalık, dünyanın en popüler sebzelerinden biridir. Klorisi çok düşüktür ve çoğunlukla sudan oluşur. Bununla birlikte, K vitamini de dahil olmak üzere az miktarda besin içerir.

23. Sarımsak

Sarımsak inanılmaz derecede sağlıklıdır. Kış aylarının vazgeçilmez bağışıklı güçlendirici ilaçlarındandır. Geliştirilmiş bağışıklık fonksiyonu da dahil olmak üzere güçlü biyolojik etkilere sahip biyoaktif bir bileşik olan allikini içerir.

24. Lahana

Lahana, özellikle son yıllarda çok popüler olmuştur. K vitamini, C vitamini, lif ve diğer bazı besin maddelerinde inanılmaz derecede yüksektir.

25. Soğan

Soğan çok güçlü bir tada sahiptir ve yemek tariflerinde kullanılması çok yaygındır.

26. Domates

Domatesler genellikle teknik olarak bir meyve olmasına rağmen sebze olarak da sınıflandırılırlar. Lezzetlidir,  potasyum ve C vitamini gibi besin maddeleriyle doludur.

Diğer Sağlıklı Sebzeler:

Enginar, Brüksel Lahanası, kereviz, patlıcan, pırasa, marul, mantar, turp, kabak, şalgam..vb

Balık ve Deniz Ürünleri

Balıklar ve diğer deniz ürünleri çok sağlıklı ve besleyici olma eğilimindedir.

Özellikle omega-3 yağ asitleri ve iyot bakımından çok zengindirler. Bu iki madde çoğu insanın yeterli olarak alamadığı iki besin maddesidir.

Araştırmalar, denizden en fazla gıdayı (özellikle balık) yiyen kişilerin daha uzun yaşama eğiliminde olduklarını ve kalp hastalığı, demans ve depresyon gibi birçok hastalık riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

27. Somon

Somon, mükemmel bir tada sahip, protein ve Omega-3 yağ asitleri de dahil olmak üzere besin maddelerinin yüksek miktarı nedeniyle inanılmaz derecede popüler olan yağlı bir balık türüdür. Ayrıca bazı D vitamini içerir. Çocuklar için en sağlıklı besinlerden biridir ve her çocuğun belli aralıklarda somon yemesi doktorlar tarafından da önerilir. Özellikle Norveç Somonu olarak adlandırılan balık eti en sağlıklısıdır.

28. Sardalya

Sardalya, yiyebileceğiniz en besleyici küçük, yağlı balıklardır. Bunlar, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin büyük kısmını içerir.

29. Kabuklu Deniz Hayvanları

Yenilebilir kabuklu deniz hayvanları, istiridyeler, yumuşakçalar ve istiridyeleri içerir. Her biri farklı mineral içermektedir.

30. Karides

Karides, denizde bulunan bir hayvan türüdür. Yağ ve kalorisi düşük, protein açısından zengin bir deniz ürünüdür. Selenyum ve B12 vitamini de dahil olmak üzere çeşitli diğer besinler de yüklenir.

31. Alabalık

Alabalık somon benzeri, lezzetli yağlı balık başka bir türüdür.

32. Ton Balığı

Ton balığı, Batı ülkelerinde çok popülerdir,  yağ ve kalorileri düşük, protein açısından yüksek olma eğilimindedir. Diyet yapanların düşük kalori ancak fazla protein içeren gıdalarında önde gelir.

Tahıllar

Bir çok farklı tahıl türü vardır ve bazıları çok sağlıklıdır.

33. Kahverengi Pirinç

Pirinç, en eski hububat tanelerinden biridir ve şu anda dünyadaki insanların yarısından fazlası için temel bir besindir. Kahverengi (tam tahıllı) pirinç, oldukça miktarda lif, B1 vitamini ve magnezyum içerir.

34. Yulaf

Yulaf beta-glukanlar olarak adlandırılan güçlü elyafları içerirler ve bunlar çok sayıda yarara sahiptir.

35. Quinoa

Quinoa son yıllarda sağlık bilincine sahip bireyler arasında inanılmaz derecede popüler hale geldi. Bitki esaslı protein için mükemmel bir kaynaktır.

Ekmekler

Kim ekmek sevmez ki?

36. Hezekiel Ekmek

Hezekiel ekmeği mağazada alabileceğiniz en sağlıklı ekmek olabilir. Organik, filizlenmiş kepekli tahıllardan yapılır ve ayrıca birkaç çeşit bakliyat içerir.

37. Ev Yapımı Ekmek

Sağlıklı ekmek için en güvenli seçenek kendiniz yarattığınız bir şeydir. Evde yapılan Glutensız ve karbonhidrat seviyesi düşük ekmek insan sağlığı için çok yararlıdır.

Bakliyat

Baklagiller; besin maddelerinin sindirimine ve emilimine müdahale edebilecek anti-besin maddeleri içerir.

 

38. Yeşil Fasulye

Yeşil fasulye ya da bilinen adıyla dere fasulye Batı ülkelerinde çok popüler olup sağlıklı bir yiyecektir.

39. Böbrek Fasulye

Böbrek fasulye, çeşitli vitamin ve minerallerle yüklenir ve lif açısından çok zengindir. Çok iyi pişirilmesi gerekir çünkü pişmediğinde tam bir toksiktir.

40. Mercimek

Mercimek başka popüler bir baklagillerdir. Lif açısından zengindir ve bitki temelli proteinlerin en iyi kaynakları arasındadırlar. Mercimek ayrıca lezzetli ve çok doyurucu bir dokuya sahiptir. Tok tutar.

Süt ve Süt Ürünleri

Süt ürünleri önemli besin maddelerinin sağlıklı bir kaynağıdır.

Süt, çim beslenen ineklerden gelirse, çok daha iyi olabilir, çünkü CLA gibi bazı biyoaktif yağ asitleri daha yüksektir.

41. Peynir

Peynir inanılmaz derecede besleyicidir. Tek bir dilimi; bir fincan sütle aynı besin maddelerini içerir. Çocukların gelişimi için gerekli bir besindir.

42. Süt

Süt; vitaminler, mineraller, kaliteli hayvan proteinleri ve sağlıklı yağlar açısından çok zengindir. En iyi kalsiyum kaynaklarından biridir. Her bebeğin, çocuğun alması gereken en önemli besindir.

43. Yoğurt

Yoğurt, canlı bakteri eklenerek fermente edilmiş sütten yapılır. Sütle aynı sağlık etkilerinin çoğuna sahiptir.

Yağlar

Her insanın alması gereken besinlerde yağ da vardır.

44. Tereyağı

Çim ile beslenen ineklerden gelen tereyağı, önemli derece K2 vitamini içerir. Yemeklerde tereyağ kullanılması önerilir ve çok sağlıklıdır.

45. Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağında, orta zincirli trigliseritler adı verilen güçlü yağ asitleri vardır. Alzheimer hastalığına fayda sağlayabilir ve göbek yağını kaybetmenize yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

46. ​​Sızma Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı dünyadaki en sağlıklı yağdır. Kalp açısından sağlıklı doymamış yağlar içerir ve güçlü sağlık yararları olan antioksidanlar açısından çok zengindir.

Yumrular

Yumrular, bazı bitkilerin saklama organlarıdır. Bir takım faydalı besin maddeleri içeriklerinde bulunurlar.

47. Patates

Patates dünya çapında çok popüler bir besindir. Potasyum zenginidir ve C vitamini dahil, ihtiyacımız olan neredeyse her besin maddesinden biraz içerirler. Ayrıca son derece tatmin edici bir besindir. Bir araştırma, haşlanmış patateslerin test edilen 38 gıdadan daha fazla dolgulu olduğunu göstermiştir.

48. Tatlı Patates

Tatlı patates, yiyebileceğiniz en lezzetli nişastalı gıdalar arasındadır. Antioksidanlar ve her çeşit sağlıklı besin maddesi ile doldurulurlar.

49. Elma Sirke Sirkesi

Elma sirkesi doğal sağlık camiasında inanılmaz derecede popülerdir. Araştırmala, kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabileceğini ve kilo vermeye yararı olacağını göstermektedir.

50. Bitter Çikolata

Bitter çikolata lif ve magnezyum ile yüklüdür ve varolan antioksidanların en güçlü kaynaklarından biridir.

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı