Sebzeler & Meyveler

Ne İçtiğimizi Biliyor muyuz?

Çoğu zaman soframızda bulundurduğumuz meyve suyu içeçeklerinden neler içtiğimizi biliyor muyuz?

Meyve Suyu: İçerdiği meyve oranı, %100 olan içecek grubudur. Hiçbir katkı maddesi kullanılmadan üretilmektedir. %100 saf Dimes Domates suyu %100 saf Dimes Elma suyu, bu grupta yer almaktadır.

Meyve Nektarı: Meyvenin çeşidine göre, %25 %50 oranında meyve içeren gruptur. Gıda kodeksi’ne göre bu oran, portakal nektarında %50, şeftali nektarında %40, kayısı nektarında %35, vişne nektarında %30 ve limon nektarında %25’tir. Meyve nektarı, doğallığı ve rahat içimiyle tüm dünyada tüketimi en yaygın olan sıvı gıda maddesidir.

Meyveli İçecek: İçerdiği meyve oranı, en az %10 olan içecek grubudur. Serinletici özelliğe sahiptir. Dimes, Nobel markasıyla, şeftalili, portakallı, vişneli ve kayısılı içecek üretmektedir.

Meyve Aromalı İçecek: %10’un altında meyve içeren, geri kalanı su ile tamamlanan içecek grubudur. Koku ve renk maddeleri ilave edilerek üretilmektedir. Meyvenin yalnızca kokusunu taşır. Dimes ürünleri arasında meyve aromalı içecek yoktur.

Toz İçecek: Tat, koku ve renklendirici boya maddeleri ile yapılan, su ile karıştırıldıktan sonra tüketilen içecek grubudur. Doğal olmayan bir çok katkı maddesi ilave edilerek üretilir.Dimes ürünleri arasında toz içecek yoktur.

Meyve Suları: Ana Grup olarak Tetra Pak ve şişeli Meyve suları olup, Tetra Pak mamulleri kendi içerisinde 1/5; 1/4; 1/2 ve 1/1 kg’lık ambalajlarda değişik ebatlarda piyasaya sunulmuştur. Cam şişeler ise 1/1 kg, 250cc. ve 200cc. olmak üzere üç ayrı edatta piyasaya verilmektedir.Meyve suyu cinsleri; Vişne, Kayısı, Şeftali, Elma, Portakal, Karışık ve Domates gibi çeşitler olup, üstün kalite ve lezzetleri ile piyasanın içilen meyve sularıdır.

Meyve Konsantreleri: Elma, Vişne olup firma kendi ihtiyacı dışındaki ürünlerini yurtiçinde diğer firmalara da satmakta ve yurdışı ülkelere ihraç ederek ülkeye büyük ölçüde döviz kazandırmaktadır. Özellikle ihraç ürünlerinden olan Elma Suyu Konsantresi, yıllık 10.000 ton gibi önemli bir hacmi kapsayan en büyük ihraç kalemidir.

Meyve Püreleri: Şeftali, Kayısı püreleri olup, şirketimizin kendi ihtiyacı için üretildiği gibi, yurtiçindeki diğer meyve suyu üreticilerine de satılmaktadır. Ayrıca, yurtdışındaki firmalara meyve püreleri ihraç eden firmamız ülkemize büyük oranda döviz kazandırmaktadır. Özellikle aseptik ambalajlarda dolum ve ihraç imkanlarının oluşu, ihracatta AROMA’ya avantajlar sağlamaktadır

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı