Sağlık Haberleri

OSGB | Ortak Sağlık Güvenlik Birimi

OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) nedir?

Ortak Sağlık Güvenlik Birimi ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği alanında, iş yerlerinde çalışanlara hizmet sunan bir birimdir. Son yıllarda işçi sağlığı konusunda hazırlanan kanunlar çerçevesinde oluşturulmuş olan bu birim işçilerin çalışma alanlarındaki sağlıklarının korunması ve can güvenliklerinin sağlanması konusunda hizmet sunmaktadır. İş yerlerinde tek bir çalışanın bulunması durumunda bile iş yeri sahibinin o çalışan için OSGB hizmeti alacağı bir uzman ayarlaması gerekmektedir. İş yerinde çalışanların iş güvenliği konusunda bilgilendirilmesi amacıyla iş güvenliği uzmanı tarafından çalışanlara bilgilendirme seminerlerinin yapılması sağlanmaktadır. Ayrıca iş yerlerinde ortaya çıkabilecek kaza riskleri hakkında da çalışanlar iş güvenliği uzmanı tarafından bilgilendirilmektedir. Birimin temel hedefi çalışanın İş Güvenliği kurallarına göre iş yapmasını sağlamak, meydana gelebilecek kazalara karşı önlemler almaktır.

OSGB için belge veriliyor mu?

İş yerlerinden iş güvenliği uzmanının yanında görev yapan bir diğer birim ise işyeri hekimidir. İşyeri Hekimi de Aile Hekimi gibi kendisine atanmış hastalardan sorumludur. İş sağlığı konusunda çalışanların bilgilendirilmesi, gerekli durumlarda sağlık konusunda müdahale etmekle görevli olan iş yeri hekimlerinin iş yerlerinde bulundurulması da yine kanunen zorunlu uygulamalardan biridir. OSGB, iş yerlerine iş güvenliği uzmanı ve iş yer hekimi konularında yardımcı olan bir birimdir. OSGB hizmeti vermek üzere başvuran kurumlara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirme belgesi verilmektedir.

OSGB Yetki Belgesi

Bu belgeyi alan kurumlar OSGB alanında iş yerlerine hizmet vermeye başlayabilmektedir. Resmi olarak çalışabilirler.

OSGB zorunlu mudur?

OSGB hizmeti almak isteyen iş yeri sahipleri internet üzerinden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirme belgesi almış firmalara ulaşıp bu OSGB firmalarından iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi temin edebilmektedir. İş yeri sahibinin bu kişileri ayarlaması 30 Haziran 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 6331 sayılı olan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile zorunlu hale getirilmiştir. OSGB firması iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri, risk analizleri, acil durum eylem planları, rehberlik ve danışmanlık hizmeti konularında çalışmalar yapılması konusunda güvenlik uzmanını ve sağlık konusunda uzman olan hekimi görevlendirmektedir.

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı