Sağlık Haberleri

Akılcı İlaç Kullanma Polikliniği

Akılcı İlaç Kullanma Polikliniği

Akılcı İlaç Kullanma Polikliniği, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hizmete başladı. Akılcı İlaç Polikliniğin amacı bilinç ve yanlış şekilde ilaç kullanımı engellemek, toplumu ilaç konusunda bilinçlendirmek. Antibiyotik, ağrı kesici gibi kullanımı dikkat gerektiren ve insan sağlığı açısından önem arz eden ilaçlar konusunda eğitimler verilmektedir.

Asıl odak noktası hasta ve ilaç olan Akılcı İlaç Kullanma Polikliniği’nde ilaçların düzgün ve bilinçli bir şekilde kullanılması topluma aktarılırken, hala birçok insan tarafından ezbere içilen antibiyotikler konusunda en iyi şekilde bilgiler sunulmakta. Hastaların sağlığını ciddi şekilde korumayı ve ilaç israfını en küçük seviyeye çekerek ülkenin ekonomisine de katkı sağlamak ortak hedef. Akılcı İlaç Kullanımı resmi internet sayfasından eğitimler takip edilebilir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmalarında ilaçların %50’sinden fazlası uygunsuz bir şekilde reçete edilmekte. Hasta kişilerin yarısı ise ilaçları bilinçsiz şekilde kullanmakta. İlaç Polikliniği, dünyada “Akılcı İlaç Kullanımı (AİK)” çalışmaları kapsamında hizmet vermeye başlamıştır.

 

 

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı