Sağlık Haberleri

Sağlık Sigortası

Sağlık Sigortası nedir?

Sağlık insanlar için dünyadaki her şeyden daha değerlidir. Sağlığın çok önemli olduğu ancak kaybedildiğinde anlaşılmaktadır. Sağlık konusunda sağlıklı olduğumuz dönemlerde olumsuz durumlar düşünülerek hazırlık yapılması gerekmektedir. Sağlık sigortası herhangi bir kaza veya hastalık durumunda ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarının tedavisi sırasında gerekli olabilecek maddi giderlerin karşılanabilmesi için yapılan sigorta çeşididir. Sağlık sigortası isteğe bağlı olarak yapılan bir sigorta çeşididir. Kişinin özel sağlık sigortası yaptırabilmesi için 18-65 yaşlar arasında bulunması gerekmektedir. Özel sağlık sigortaları bir yıl olarak hazırlanmakta ve bir yılın bitiminde sigortalının sağlık durumu göz önünde bulundurularak yenilenmektedir.

Sağlık Sigortası kaç çeşittir?

Özel sağlık sigortası yapan pek çok şirket bulunmaktadır. Bu sağlık sigortası şirketleri kişilerin herhangi bir sağlık sorununun ortaya çıkması durumunda sigortalının en iyi şekilde tedavi hizmeti almasını sağlamaktadır. Sağlık sigortası hizmeti veren şirketlerin kişilere sunmuş olduğu hizmetler farklılık göstermektedir Özel sağlık sigortalarında yatarak tedavi ve ayakta tedavi şeklinde olmak üzere iki farklı tedavi teminatı bulunmaktadır. Kişiler imzaladıkları sağlık poliçesi dahilinde istedikleri sağlık kurumunu ve doktoru seçebilme hakkına da sahip olabilmektedir. Ayrıca sağlık sigortası yaptıran kişi bu sağlık sigortasına yurt dışı teminatlarını da dahil ettirebilmektedir.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) nedir?

Özel Sağlık sigortasının yanında devletin kişilere sunduğu devlet teminatında yapılan sağlık sigortaları bulunmaktadır. Bu sigortalar çalışanlara işverenin yaptırdığı sigorta ve çalışmayanlar için devletin sunduğu GSS bulunmaktadır. GSS’ de kişi devletin belirlediği sigorta pirim miktarını düzenli olarak ödemekte ve devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır. SGK tarafından sunulan GSS hizmeti çok az bir miktar prim ödenerek sağlık sigortası yaptırmak anlamına gelmektedir. Herhangi bir sağlık güvencesi olmayan biri için bu Genel Sağlık Sigortası oldukça önemli bir uygulama olarak görülmektedir. GSS dışında isteyen Özel sağlık sigortası da yaptırabilmektedir.

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı