Haberler

Okul Kantinlerindeki Gıdalar İçin Logo Uygulaması Başlıyor

Çocuk Sağlığı için ilkokullarda, Sağlık Bakanlığınca sistematik olarak yapılan uygulamalar

Sağlık Bakanlığı resmi internet sitesinde yayımlanan habere göre; “Okul Kantinlerinde Satışa Sunulacak Gıdalar ve Bu Gıdalarda Kullanılacak Logo Uygulamasına İlişkin İş Birliği Protokolü” imza töreni düzenlendi. Çocuk Sağlığı için büyük önem arz eden protokol, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla gerçekleşti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada; çocukların ve gençlerin gelecek için en büyük teminatlarından biri olan hayata hazırlanırken iyi bir eğitim alınmasının yanında ruhsal ve fiziksel olarak da sağlıklı bir gelişimin olmasının önemini belirtti. Fahrettin Koca; kontrolsüz olarak tüketilen ve yüksek kalorisi olan gıdaların tüketimi, özellikle çocukluk döneminde başlayan gazlı, asitli ya da şekerli içeceklerin çocuk sağlığına etki ederken gelecek için de birçok hastalığa neden olabileceğini belirtti.

Kötü beslenme ve bunun alışkanlık haline dönüşmesi neticesinde çocuklarda sıklıkla görülen hastalıklardan biri de obezite hastalığıdır. Diyabet, kalp hastalıkları, damar hastalıkları ve gelişme bozuklukları da yanlış beslenmeden dolayı meydana çıkabilecek hastalıklardan bazılarıdır.

Çocuk Sağlığı için okullarda hangi taramalar yapılıyor?

İlkokullarda, okullarda Sağlık Bakanlığınca sistematik olarak yapılan uygulamalar aşağıdaki gibidir:

İşitme Taraması
Görme Taraması
Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Programı
Aşılama Programı
Bağışıklama Programı
Obezite ile Mücadele Programı
Beslenme Dostu Okul Programı

Tarama Programları ile çocuklara hangi sağlık uygulamaları yapılıyor?

Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Programı ile çocuklarda çürük ve gelişimsel diş bozuklukları taranıyor. Koruyucu flor vernik uygulaması yapılıyor.

Aşılama ve Bağışıklama Programı ile birlikte aşıların tamamı Sağlık Bakanlığınca temin ediliyor ve uygulanıyor. Genişletilmiş Bağışıklama Programı sayesinde çocuklar 13 tür hastalığa karşı aşılanmış oluyor.

Sağlıklı Beslenme ve Obezite ile Mücadele Programı ile birlikte okullarda okul sütü ve kuru üzüm dağıtılıyor.

Beslenme Dostu Okul programının ilk şartı Beyaz Bayrak sahibi olmak. Türkiye genelinde şu ana kadar 60.000 okul “Beyaz Bayraklı Okul” kapsamına girdi. Şu ana kadar okulların yüzde 40’ı “Beslenme Dostu Okul” ünvanı aldı.

Okul Kantinlerinde Satışa Sunulacak Gıdalar ve Bu Gıdalarda Kullanılacak Logo Uygulamasına İlişkin İş Birliği Protokolü ile birlikte enerji yoğunluğu yüksek ürünlerin tüketimi engellenecek ve obeziteye karşı savaş verilecek.

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı