Haberler

14 Mayıs Eczacılık Günü

Dünya Eczacılık Günü

Eczacılık mesleğine yönelik eğitimler için ilk defa 14 Mayıs 1839 tarihinde Mektebi Tıbbiyei Adliyei Şahaneye bağlı sınıf açılmıştır. 1953 yılında yürürlüğe giren 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun hala geçerlidir. 14 Mayıs Eczacılık Günü Türkiye’de ilk defa 2009 senesinde Uluslararası Eczacılık Federasyonu delegasyonu oy birliği ile kabul edilmiştir.

14 Mayıs tarihi her yıl akademik olarak eczacılık eğitiminin başladığı Eczacılık Günü olarak kabul edilmekte ve kutlanmaktadır. Tüm dünyada kutlanan Dünya Eczacılık Günü bağlamında, 2009 senesinde İstanbul Dünya Eczacılık Kongresi’nde kabul edilen öneriye istinaden Türkiye’de de Dünya Eczacılık Günü kutlanmaktadır.

Eczacılık Günü, Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenmektedir. Türkiye’de daha fazla ses getirebilmesi için Bölge Eczacı Odaları’nda da çalışmalar sürmekte ve önemsenmektedir.

T.C. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın 14 Mayıs 2019 Sağlık Bakanlığı Resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşım mesajı aşağıdaki gibidir:

Sağlık hizmetinin sunumunda vazgeçilmez bir yere sahip olan eczacılarımızın Eczacılık Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, görevlerinde başarılar diliyorum.

 

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı