Haberler

Türkiye’nin Gönüllü Sağlık Elçileri

42. Sağlık Haftası

Sağlık Haftası

Sağlık Haftaları kapsamında Türkiye’nin Gönüllü Sağlık Elçileri 3 kıtada bulunan dost ve kardeş ülkelerde bazı imkansızlıklar nedeniyle tedavi olamayan binlerce hastaya yardım eli uzattı.

Türkiye’nin Gönüllü Sağlık Elçileri, Sağlık Bakanlığı tarafından 2006 yılında başlatılan proje kapsamında dost ve kardeş ülkelerde binlerce hastaya umut oldu. Çeşitli imkansızlıklar nedeniyle ülkelerinde tedavi olamayan hastalar, Türkiye tarafından sunulan proje kapsamında tedavi olabiliyor. 3 kıta ve 16 ülkede gerçekleşen sağlık yardımlaşması ile bugüne kadar 3 bin 632 ameliyat gerçekleşti.

Toplamda 41 Sağlık Haftası düzenlenen ülkeler Afganistan, Azerbaycan, Bangladeş, Cibuti, Irak, Kenya, Kırgızistan, Kosova, Moğolistan, Moldova, Moritanya, Özbekistan, Pakistan, Somali, Sudan ve Yemen.
Türk Hekimleri tarafından tedavisi gerçekleştirilen branşlar ise; beyin cerrahisi, genel cerrahi, göğüs hastalıkları, göz hastalıkları, jinekoloji, kalp-damar cerrahisi, kardiyoloji, kulak burun boğaz, onkoloji, ortopedi, plastik cerrahi, radyoloji, üroloji ve yanık cerrahisi.

Sağlık Gönülleri

Sağlık Haftası düzenlenen ülkelerde özellikle cihaz ve tecrübe eksiklikleri nedeniyle gerçekleştirilemeyen operasyonlar ve ameliyatlar Türk Sağlık Gönülleri tarafından yerinde ve ücretsiz olarak yapıldı. Toplamda 22 bin 874 hastaya hizmet verildi. 3 bin 632 ameliyat ve 776 sünnet yapıldı. Tecrübe eksikliği nedeniyle zorluk çeken dost ülkelerdeki doktorlara ise teorik ve pratik eğitimler verildi. Toplamda 3 bin 828 yerel sağlık personeli eğitime katıldı.

42.Sağlık Haftası

Proje kapsamında bir sonraki sağlık haftası 01 Kasım 2018 – 11 Kasım 2018 tarihleri arasında Özbekistan’da gerçekleşecek. Bölge Karakalpakistan olarak belirlendi. Kadın doğum ve plastik cerrahi ameliyatları yapılacak.

Sağlık Bakanlığınca başlatılan ve devamı sürekli olan proje kapsamında Türkiye’nin Gönüllü Sağlık Elçileri’nin verdiği ücretsiz hizmetler ile Sağlık Turizmi kapasitesi de genişliyor. Haberin detaylarına linkten erişebilirsiniz.

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı