Sağlık Haberleri

Uluslararası Aşı Sertifikası | Seyahat Sağlığı Hizmeti

Uluslararası Aşı Sertifikası | Seyahat Sağlığı Hizmeti

Ülkemizden yurt dışına gidecek vatandaşlar için Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünce Seyahat Sağlığı Hizmeti verilmektedir. Hizmet bölgesi tüm Türkiye olmakla birlikte yurt dışına çıkacak vatandaşlar için belirli hastalıkların aşıları uygulan“Uluslararası Aşı Sertifikası” verilmektedir. Aşı sertifikası bazı ülkelere giriş yapacak ziyaretçiler için zorunlu ve gösterilmesi talep edilen bir belgedir. Uluslararası aşı sertifikası Türkçe, İngilizce ve Fransızca olarak hazırlanır. Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü uluslararası aşı sertifikası düzenleme yetkisine sahip tek birimdir. “Sarıhumma” aşısı ise yalnızca Genel Müdürlüğün yetkili olan seyahat sağlığı merkezlerinde yapılmaktadır.

Seyahat Sağlığı Hizmeti kapsamında sehayat öncesinde genel muayene ve aşılama yapılırken seyahat sırasında meydana gelebilecek sağlık problemlerine karşı korunma ve ihtiyaç duyulabilecek ilaçlar gibi konularda bilgi paylaşımı da yapılmaktadır.

Başvuru ne zaman yapılır?

Yurt dışına yapılacak olan seyahat öncesinde aşı yapılması gerekli ise 4-6 hafta öncesinden Seyahat Sağlığı Merkezlerine başvuru yapılması uygun olacaktır. Bazı aşılarda birden fazla doz uygulaması gerektiğinden ve bağışıklık sisteminin aşıya karşı uygun hale gelmesi için erken başvuru her zaman faydalı olacaktır.

Uluslararası Aşı Sertifikası 

Nasıl başvurulur?

Seyahat Sağlığı Merkezlerine 444 77 34 numaralı danışma hattından ulaşılabilir. Tüm illerde bulunan Seyahat Sağlığı Merkezlerine resmi internet sitesinden erişim sağlayabilir, adres/telefon/ulaşım bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Kaynak

 

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı