Sağlık Haberleri

E-Nabız

E-Nabız Sistemi

Teknolojinin gelişmesi yaşamımızı direkt olarak pek çok alanda etkilemiş ve hayatı daha hızlı yaşamımızı sağlamıştır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte şüphesiz pek çok alanda olduğu gibi sağlık alanında da köklü ve yeni pek çok değişiklik yapılmıştır. Sağlık alanında teknolojinin gelişmesi son dönemde E-Nabız sistemini ortaya çıkarmış ve hastalar böylece geçmişte yaşadıkları rahatsızlıkları kaydeden bir sistem geliştirilmiştir. Bu sistem nedir kısaca öncelikle bundan bahsetmek gerekmektedir.

E-Nabız Nedir?

E-nabız, hastanın daha önceden geçirmiş olduğu rahatsızlıkların kaydını tutan ve bunları hastaya ait bir sistemde kaydeden sisteme verilen isimdir. Böylece hasta doktora muayeneye gittiği zaman doktoru hastanın T.C. kimlik numarasını sisteme girdiği zaman hastanın sağlık geçmişini de anında görebilecek. Böylece hasta kendisini anlatmadan önce doktor hastası hakkında pek çok konuda bilgi sahibi olabilecek.

Teknolojinin gelişmesi bu sisteminin gelişmesinde büyük oranda etkili olmuş ve sistem ile birlikte bireysel sağlık konusunda ciddi bir değişimin içine girilmiştir.

Geçmişte Yaşanılan Rahatsızlıklar Kayıt Ediliyor mu?

Sistem ile hastaneye gelen hastanın kimlik bilgileri girilerek bakıldığında hastanın herhangi bir kronik rahatsızlığının olup olmadığı, geçirdiği ameliyatlar, rahatsızlıklar gibi durumlar sistem üzerinden görülecek ve böylece hastaya uygulanacak tedavi de bu yönde olacaktır.

E-Nabız uygulamasında panelden geçmişe dair tüm rahatsızlıklar görülebilir.

Sonuç olarak bu sistem sağlık ile teknolojinin buluşması adına bence atılmış en önemli adımlardan birisidir ve sistem sayesinde pek çok hastaya doğru müdahale edilerek hayatta kalması sağlanacaktır.

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı