Anne Bebek

Yaz Hamileliklerinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular!

Yaz Hamileliklerinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular!

Yaz sıcağı hamile anneleri olumsuz yönde etkileyebilir. Hamileliğin zor evreleri olduğu gibi yaz aylarında ve özellikle çok sıcak zamanlarda hamilelik anneyi oldukça zorlayabilir. Yaz hamileliklerinde dikkat edilmesi gereken konular vardır. Bunların başında düzgün beslenme gelmektedir. Düzenli spor yapılması ve mevsime göre giyinmek önemlidir.
Aşırı sıcaklarda baygınlık hissini minimum seviyeye getirebilmek için boyun ve baş bölgelerine ıslak bez yardımı ile soğuk kompleks uygulanabilir. Güneş ışınları direkt olarak D Vitamini kazandırdığından, güneşin dik gelmediği zamanlarda hamile annelerin güneşten faydalanmaları gerekir. 11:00 ve 16:00 saatleri arasında güneşe pek çıkılmamalıdır.

Uyumak anne adayları için dinlendiricidir. Rahat bir uyku için yatmadan en az 3 saat öncesine kadar yemek yenmiş olmalıdır.

Yaz Dönemi Hamileliklerinde Beslenme

Yaz aylarında normal zamanlardan daha fazla terleme yaşandığından vücuttaki su kaybı daha fazla olur. Hamile olan annelerin bolca su tüketmesi gerekmektedir. Bu sıvı alımının su kaybı ile birlikte doğru orantılı olarak uygulanması önemlidir. Kısa sürede çok fazla su içmek de vücut dengesini etkileyebilmekte, hatta mide bulantısına sebep olabilmektedir.

Yağlı ve ağır gelebilecek besinlerden uzak durulmalı, sebze ve meyve ağırlıklı hafif yiyecekler tercih edilmelidir. Gebelikte alınan kilolara ek olarak hamur işi besinlerle vücudun daha fazla kilo alması engellenmelidir. Günlük öğünler üç ana ve üç ara öğün olarak planlanmalıdır. Kalorisi yüksek olan karpuz ya da muz gibi meyvelerin de sınırlı şekilde tüketilmesi gereklidir.

Her gün iyi bir kahvaltı ile güne başlanmalı, kahvaltıda proteinli yiyeceklere yer verilmelidir. Anne adaylarının her kahvaltıda bir yumurta ve peynir tüketmesi sağlık açısından önem arz eder. Vücuda her zaman faydası olan süt ve yoğurt gibi besinlerden vazgeçilmemelidir. Et ürünleri sadece öğlen öğünlerinde tüketilirken balık ürünlerinin haftada 1 kez tüketilmesi önerilir. Akşam yemekleri sebze ağırlık olarak hafif yenmelidir. Normal hayatımızda uyulması gereken bu kural hamilelik döneminde ve yaz aylarında olmazsa olmazdır.

Alkol kesinlikle alınmamalıdır. Hem çocuğun hem de anne adayının kendi sağlığı için alkolden uzak durulmalıdır. Gebelikte alkol kullanımı zararlıdır.

 

Yaz Dönemi Hamilelikte Giyim

Vücudu sıkacak dar kıyafetlerden kaçınılarak rahat giyinmek önemlidir. Dar olan kıyafetler vücudumuzdaki kan dolaşımını olumsuz şekilde etkilemektedir. Gebelik döneminde rahat giyinilmelidir. Güneş her zaman koyu renklerde yansımadığından bizi daha fazla ısıtacak ve bir süre sonra rahatsız edecektir. Anne adaylarının hem rahat hem de açık renk kıyafetler kullanarak güneş ışınlarının yansımasına izin vermesi gerekir. Topuklu ayakkabılardan ziyade rahat spor ya da yürüyüş ayakkabıları tercih edilmelidir.

Hamilelikte Spor

Yaz aylarının vazgeçilmez eğlenceli sporlarından biri de yüzmedir. Yüzmek her zaman vücudu fiziki olarak dinç tutar, zayıflamaya yardımcı olur. Her gün düzenli yürüyüş yapmak ve yüzmek hamile anneler için mükemmel bir etken olacaktır. Standart spor aktiviteleri yaz aylarında çok fazla sıvı kaybına neden olacağından yüzme ile dengeli bir şekilde spor yapmak iyi olacaktır. En doğru spor yüzmedir. Uzmanlara göre hamile anneler için en uygun yüzme şekli kurbağalama stilidir.

Yüzmenin dışında her akşam yürüyüş veya yoga, pilates gibi sporların yapılması da hamile anneleri rahatlatacaktır. Vücudu çok zorlamayacak hareketler ve aşırı sıvı kaybına neden olmayacak hareketler tercih edilmelidir.

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı