Anne Bebek

Hamilelik Testi

Hamilelik Testi

Bir kadının hayatındaki en önemli anlardan birisi olan hamilelik ve anne olma dürtüsü paha biçilemezdir. Hayatta var olmanın, çoğalmanın, büyümenin ve evlat sevgisinin ne olduğunu anlama sürecinizin başlangıcı hamileliktir. Hamilelik Testi için tıp ilerledikçe bunu anlamanın biyolojik olarak farklı yolları da ortaya çıkmıştır.

 

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Bir kadının hamile kalabilmesi için öncelikli olarak yumurtlama işlemlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi ve düzenli şekilde adet olması gerekir. Adet olmak her ay yumurtalıklarda üretilen ve sperm ile döllenmemiş yumurtanın vücut dışına atılması demektir. Bu sebeple bir kadının adet olmaması veya adet gecikmesi yaşamasının ardından düşüneceği ilk seçenek hamilelik şüphesidir. Bazen hamilelik süresince adet görmeye devam eden bayanların da bulunduğu bilinmektedir. Yine de herhangi bir yola başvurmadan önce bu belirtiden şüphelenen kadının doktora gitmeden şüphesini çürütme veya desteklemesi için çeşitli yollar bulunur. Bunlardan en bilineni ise hamilelik testidir. Hamilelik testi haricinde kan tahlili ile de sonuç elde edilebilir.

 

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi, eczanelerden kolaylıkla elde edilebilen bir testtir. Bu test idrar numunesi ile değerlerinizi ve hamilelik durumunuzu kontrol etmenize olanak sağlar. hCG hormonunun vücuttaki oranı hamilelik ile birlikte ciddi artış gösterdiğinden bu test hormonun vücuttaki oranına bakarak pozitif ya da negatif olarak sonuç almanızı olanak tanır. Testi ilk aldığınızda içinden yassı çubuğa benzer bir adet aparat çıkacaktır. Bu aparata idrarınızdan bir miktar bulaştırdıktan sonra yaklaşık 10 dakika kadar kıpırdatmadan bekletmeniz gerekir. Süre sonunda kırmızı çizgiler ortaya çıkacaktır. Bu çizginin tek olması durumunda negatif, çift olması durumunda pozitif sonuç alındığı anlamına gelir. Süre dolmadan önce ortaya çıkan sonuç geçersizdir. Böylelikle kolay şekilde hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

 

Hamilelik Testi Sonuçları Güvenilir Midir?

Hamilelik testleri kalitesi ve güvenilirliği markaya göre değişen testlerdir. Bazı testlerin üzerinde %99 oranında kesin sonuç verdiği ibaresi bulunur. Testin tarihini kontrol etmek, almadan önce marka ve kalite araştırması yapmak iyi olacaktır. İçinden çıkan kullanım çizelgesine göre uygulamak da oldukça önemlidir. Vücuttaki bir hormonun ölçülmesi söz konusu olduğundan ve bu hormon hamilelik sürenize göre değişkenlik gösterebileceğinden dolayı titiz bir şekilde testi gerçekleştirmeniz önerilir. En kesin sonu ise kan tahlilinizden elde edilecektir.

 

Hamilelik Testi Fiyatları

Hamilelik testi hemen hemen her eczanede bulunmasının yanı sıra fazlasıyla da ekonomiktir. Ortalama fiyatları 8 – 15 TL bandında değişmektedir. Pratik bir şekilde ve neredeyse kesine yakın şekilde sonuç almanıza olanak sağlayan bu ürün gördüğü işleve oranlandığında oldukça ulaşılabilir rakamlar ile satılır. İnternetten sipariş verecek kişiler ürünü gerçek ve sitenin güvenilir olduğundan emin olmadan sipariş vermemelidirler. Piyasada her ürün için olduğu gibi bu ürünün de sahteleri fazlasıyla bulunmaktadır.

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

Bir Yorum

  1. her kadının hayalidir anne olmak, hamilelik testleri oldukça iyi sonuçlar veriyor ancak olayı abartmamak lazım. her gün test yapmak gibi bir alışkanlık edinmesin kimse. birşeylerin değiştitiğini hissediyorsanız hiç vakit kaybetmeden testi yapın ama doktora başvurmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı