Cilt Güzelliği

Lazerle Kılcal Damar Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genellikle bacak ve yüz bölgesinde oluşan ve kötü bir görüntüye sebep olan kılcal damarlar lazer yöntemi ile tamamen yok edilebiliyor.

Kılcal damar; vücuttaki en ince kan damarlarıdır. Ağ görünümündedirler. Kalpten vücuda temiz kan pompalayan atardamarlar ile vücuttaki kirli kanı kalbe taşıyan toplardamarlar arasında köprü görevi görürler. Derideki kılcal damarlar ise kılcalların en kalınlarındandır. Lazerle kılcal damar tedavisi için makalemizi inceleyin.

Kılcal Damar Genişlemesi Nedir?

Kılcal damar genişlemesinin nedeni genetik faktörler olabileceği gibi, genişlemenin olduğu bölgeye göre farklı nedenlere dayanır. Bacaklardaki kılcal damar genişlemeleri; şişmanlık, uzun süre ayakta kalmak, hareketsizlik, aşırı alkol ve sigara tüketmek, vücudu sıkan kıyafetler giyinmek(korse gibi), hamilelik, hormonları etkileyen kortizonlu ilaç kullanımları ile ortaya çıkabilir. Yüzdeki kılcal damar genişlemeleri ise; güneşe fazla maruz kalmak, yine hormonları etkileyen ilaç tüketimi, rosacea (gül) hastalığı, radyasyon ışınları, hassas bir cilt nedeni ile ortaya çıkabilir. Genişlemiş kılcal damarlar genellikle mavi, mor ve kırmızı renkte olup, elle dokunulduğunda hissedilmezler. Sağlık açısından ağrı, sızı gibi yaşamı etkileyecek sıkıntılara sebebiyet vermese de tedavi edilmesi gereken ve etkili tedavi yöntemleri olan bir cilt rahatsızlığıdır.

Kılcal Damar Genişlemesi

Kılcal Damarlar Nasıl Tedavi Edilir?

Radyofrekans, skleroterapi, köpük gibi tedaviler kılcal damar sorunları için uygulanan yöntemlerdir. Son olarak ve %100 sonuç alınan en gelişmiş yöntem ise lazer tedavisidir. Lazerle kılcal damar tedavisi atışı sırasında, kılcal damara ısı verilir. Verilen ısı kan hücreleri içinde bulunan hemoglobin tarafından tutulur. Kanın aşırı derecede ısınması, o damarların bir süre sonra ortadan kaybolmasına neden olur.

Lazer Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Lazer ve ışık duyarlılığı olan, kan sulandırıcı ilaç kullanan, kan pıhtılaşma problemi olan, tromboemboli geçiren hastalar hariç tüm sağlıklı bireylerde uygulanabilir. Tedaviye başlamadan iki hafta öncesinde güneş ve solaryum işlemlerinden uzak durulmalı, kan sulandırıcı ilaçlar kesilmelidir.

Lazer Tedavisi Kaç Seans Uygulanmalıdır?

Kılcal damarların inceliği, kalınlığı, yoğunluğu gibi durumlara bağlı olarak tedavi ve seans süresi değişirken ortalama seans sayısı 2-4 seanstır. Bu seans aralıklarında cildin toparlanması için en az üç hafta beklenmelidir. Tek bir seansın süresi ortalama 15-30 dakika arasındadır.

Lazer Tedavisi

Lazer Tedavisi Sırasında Karşılaşılan Durumlar

Lazer tedavisi sırasında azda olsa acı, sızı duyulabilir. Soğutma işlemi, anestezik krem veya jel ile hassasiyet önlenir. Tedavi sonrası günlük yaşama devam edilir. Lazer ile tedavi edilen kılcal damarların tekrar ortaya çıkması olasılığı çok düşüktür.

Lazer Tedavisi Sonrasında Ne yapılmalıdır?

Lazer ile kılcal damar tedavisi sonrasında kızarıklık, şişlik, yanma, kabuklanma gibi yan etkiler ortaya çıkar. Bunlar normal iyileşme sürecinin evresidir. 3-4 gün içinde kaybolur. Tedavi uygulanan bölgeyi 3-4 hafta güneş ve solaryum gibi etkilerden korumak gerekir. Sıcak su ile duş alınmamalıdır. Ilık su ile duş alınmalıdır.

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı