Cilt Güzelliği

Cilt Güzelliği İçin 8 Besin

Cilt Güzelliği İçin 8 Besin

Parlayan cilt ve parlak saç sadece bakım kremleri ya da ilaçları ile olmaz. Gerçek şu ki, destekleyici ve vitamin bakımından zengin besinler saçlarınızı ve cildinizi besleyebilir, daha güzel ve sağlıklı bir şekle sahip olabilirsiniz. Bu yazımızda cildinizi güzelleştiren 8 besini sizlere sunuyoruz.

Çilek ve Lahana cildi yüksek oksidatif hasarlardan koruyan güçlü bir antioksidan ve C vitamin deposudur.. Vitamin, çürüklerin ve yaraların iyileşmesini hızlandırır. Biber, brokoli, brüksel lahanası ve ananas da bu özellikleri size fazlasıyla sunar.

Kahverengi yosun, cildi hücresel hasarlardan ve kırışıklık oluşumlarından korur ve güneşe bağlı cilt kanserini önleyebilen fukoksantin denilen bileşim bakımından zengindir. Yosun, ayrıca saç büyümesini ve sağlığı teşvik eden mineraller ve vitaminler bakımından da zengindir.

Badem, saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan ve saçları parlak ve güçlü tutan bir B-kompleks vitamin olan biotin bakımında oldukça zengindir. Pantotenik asitte (vitamin B5) yüksek gıdalarla biyotinin alımının dengelenmesinin özellikle saç, deri ve tırnaklar için yararlı olduğu düşünülmektedir. Mantarlar, avokado, tatlı patates, mercimek ve tavuk, pantotenik asit için mükemmel kaynaklardır.

Yeşil çay epigallocatechin gallate (EGCG) olarak adlandırılan ve cilt tümörlerini önleyen, cildi yaşlanmaya karşı koruyan ve mevcut hasarı onarabilen potansiyel bir antioksidan (bilhassa topik olarak kullanıldığında) onaran güçlü bir antioksidan içerir.

Nar, ellagik asit de dahil olmak üzere polifenol antioksidanlar açısından zengin olup, güneş ışınlarını ve cilt yaşlanmasını yavaşlatmak için bir serbest radikal süpürücüsü olarak kullanır ve cilt kanseri önlemeye yardımcı olabilir. Bu meyveler ayrıca iltihaplanmayı azaltmaya ve hızlı yara iyileşmesine etki eder. Elagik asitin diğer iyi kaynakları çilek, ahududu, böğürtlen, ceviz ve cevizdir.

Maydanoz, uzun zamandır kanı temizlemek ve egzama, kızarıklıklar, yaralar ve akne gibi cilt koşullarını iyileştirmek için kullanılan klorofil bakımından zengindir. Klorofil açısından zengin diğer gıdalar arasında pancar yeşillikleri, ıspanak, brokoli, yeşil lahana, yakut yeşillikleri ve şalgam yeşillikleri bulunur.

Kabak tohumları, aynı zamanda pepitas olarak adlandırılır; cildi güçlü ve esnek tutmak için kolajen ve elastin geliştirmeye yardımcı olan bir bakır miktarı yüksektir. Bu bakır aynı zamanda cildi daha dolgun ve daha dolgun görünen bir yağlayıcı madde olan hiyalüronik asit üretimini teşvik eder. Diğer iyi bakır kaynakları: susam tohumu, kaju fıstığı, soya fasulyesi ve mantardır.

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı