Vitaminler

Beta Karoten Nedir ve Bulunduğu Besinler Nelerdir?

Beta-Karoten Nedir?

Beta-karoten bir karotenoiddir. Karotenoidler, bitkilerde bulunan doğal pigmentlerdir ve bazı meyve ve sebzelerin canlı renklerinden büyük ölçüde sorumludurlar. Örneğin, havuç ve portakal renginin verilmesinden Beta-karoten sorumludur. Beta-karoten ya vücudun çeşitli şekillerde kullanabileceği A vitamini (retinol) haline dönüştürülür ya da hücreleri zararlı serbest radikallerin zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olmak için bir antioksidan olarak işlev görür. Tipik bir diyette A vitamininin yüzde 50’si beta karoten ve diğer karotenoidlerle sağlanır.

Neden Gereklidir?

Beta-karoten bir antioksidan olarak düşünülür ve aynı zamanda A vitamini için bir öncüdür. Bu bileşim sağlığımızı ve cildimizi korumaya yardımcı olur, aynı zamanda göz sağlığında hayati bir rol oynar. Gerekli beta-karoten düzeylerini tüketen kişiler koroner arter hastalığı, felç, maküla dejenerasyonu ve diğer yaşa bağlı hastalık risklerini azaltabilir.

A Vitamini

Eksikliğin Belirtileri Nelerdir?

Vitamin A eksikliği sanayileşmiş ülkelerde nadir ancak gelişmekte olan ülkelerde Dünya Sağlık Örgütü’ne göre çocuklarda önlenebilir körlüğe neden olan başlıca nedendir. En büyük etkileri gece körlüğü, saç dökülmesi, cilt tahrişi ve kuru veya iltihaplanmış gözler gibi rahatsızlıklardır. Teşhis için kan testi yapılabilir.

Bir Yetişkinin Alması Gereken Miktar Nedir?

Ulusal Sağlık Enstitüleri, yetişkin erkeklerin 3000 IU içermesini ve yetişkin dişilerin diyetlerinde 2.310 IU beta-karoten içermesini önermektedir. Weil, takviyeli olarak izole beta-karoten almayı önermez; bunun yerine IU dozunda beta-karoten içeren 13 yaşın üzerindeki yetişkinler ve çocuklar için günde 15.000 IU karışık karotenoid almanızı önerir. Önerdiği formül, beta-karoten, alfa-karoten, likopen, astaksantin, lutein ve zeaksantin içeren karoten karışımını içeriyor.

Bir Çocuğun Alması Gereken Miktar Nedir?

Ulusal Sağlık Enstitüleri aşağıdaki beta-karoten dozlarını önerir: 0-6 aylık bebeklerde 1.320; 7-12 aylık bebeklerde 1.650 IU; 1-3 yaş arası çocuklar için 1.000 IU; 4-8 yaş arası çocuklar için 1,320 IU; 9-13 yaş çocuklar için 2.000 IU. Weil, yetişkinlerde olduğu gibi çocukların izole beta-karoteni takviyeleri olarak almalarını önermez, ancak günlük multivitaminlerinin bir parçası olarak 5.000 IU karışık karotenoid almalarını önerir. Ebeveynler takviyeleri başlatmadan önce çocuklarının çocuk doktorlarıyla görüşmelidir.

Hangi Besinlerde Bulunur?

Beta-karoten’in başlıca beslenme kaynağı meyve ve sebzeler (havuç, fıstık, ıspanak ve lahana). Aslında, bir çorba havuç 9,135 mg beta-karoten içerir. Beta-karoten birçok yararlı karotenoidlerden yalnızca bir tanesidir, bu besleyici maddelerin diyetinize tam bir spektrumunu elde etmek için çok çeşitli taze ürünler tüketmeniz önemlidir.

beta karoten havuç

Fazla Tüketmek Zararlı mıdır?

Fazla miktarda beta-karoten tüketmenin en sık bildirilen yan etkileri, çoğunlukla havuçlardan kaynaklanır ve çoğunlukla bebeklerde görülür, karotenemi adı verilen cildin sararmasıdır. Zararsız olmasına rağmen, sarılıktan, ciddi bir altta yatan sağlık sorununun işaret ettiği cildin sararmasından ayırt etmek önemlidir. Sigara içenler, eski sigara içenler ve asbeste maruz olanlar, izole beta-karoten ile destekleyerek akciğer kanseri riskinde artışa neden olabilirler. Yinede, bu kişilerin beta-karoten bakımından zengin sebze ve meyveleri tüketmeleri hala yararlıdır.

 

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı