Sağlık

Osteopeni Nedir?

Osteopeni Hastalığı Nedir? : Osteopeni, kemiklerde zayıflama ve yoğunluğunu kaybetme durumunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Kemik içerisinde bulunan mineral yoğunluğu, normalde olması gerekenden daha az olduğunda, bu durum osteopeni olarak nitelendirilir. Bu durum kişinin kemiklerinde zayıflama yaratır ve kişi olduğundan daha da güçsüz bir hale gelir. Osteopeni hastalığı olan bir kişinin kemik mineral yoğunluğu daha da düşmeye başlarsa kemik erimesi gerçekleşmeye başlar. Kemik erimesi, çok ciddi bir hastalıktır ve gelişim gösteren bir duruma sahiptir. Osteopeni hastalığı belirtileri neredeyse yok denecek durumdadır. Bu nedenle teşhis konulması oldukça zordur.

Osteopeni Hastalığı Nedenleri

Orta yaşlarını geçiren insanlarda, kemikler normal olarak zayıflamaya meyil gösterir. Çünkü vücut kemik hücrelerinin oluşumunu gerçekleştirdikten sonra yaşa bağlı olarak hücre yapmaktan ziyade daha çok hücreleri yıkmaya başlar. Bu nedenle kemik kütle, yapı ve mineral özelliğini kaybetmeye başlar. Kemikler daha da kırılgan bir hale gelir ve ciddi şekilde kırılma riski taşır.
Normal insanlarda 30 yaşlarına gelince kemikte ki mineraller yoğunluğunu kaybetmeye başlar. Bu nedenle 30 yaşlarına gelmeden önce kemik sağlığını korumak fazlasıyla önem taşıyor. Kemiklerdeki mineral yoğunluğu doğuştan düşük seviyede olur ve zamanla gelişim gösterir. Kadınlar erkeklere nazaran daha düşük seviyede mineral yoğunluğuna sahip olduğu için osteopeni problemi kadınlarda görülme riskini daha çok yüksek tutar.

Osteopeni Hastalığı Tedavi

Osteopeni tedavisindeki genel amaç kemikleri daha da ağır olan hastalıktan yani osteoporoz hastalığından korumaktır. Bu sebepten dolayı çoğunlukla ilaç tedavisi uygulanır. Bunun yanı sıra tedaviyi hızlandırmak için hasta olan kişiler, kendi başlarına bazı yöntemler uygulayabilir. Yeme içme düzeninde yapılacak bazı değişimler kemiklerin güçlenmesini sağlar. Özellikle kalsiyum kaynaklı olan süt ve süt ürünlerini kullanmak, ilaçla beraber tedavinin daha da hızlı bir şekilde sonuçlanmasını sağlar.

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı