Duyurular

Önce Aile Hekimi Aciline Giden, Özel Hastanede Katkı Payı Ödemeyecek

Önce Aile Hekimi aciline giden, özel hastanede katkı payı ödemeyecek

Yeni alınan karar doğrultusunda dört ilde pilot olarak başlayan uygulamaya göre özel hastaneye gitmeden önce Sağlık Ocağı‘na yani Aile Hekimine giderek acile başvuran bireyler özel hastanede katkı payı ödemeyecek.

Sağlık Bakanlığınca, devlet hastanelerinde acil bölümlerinde oluşan yoğunluğu azaltabilmek için pilot uygulama olarak başlatıldı. Bireylerin acil rahatsızlıklarda devlet hastaneleri yerine Aile Hekimlerine başvurması için muayene teşviki getiriliyor. Öncelikle Aile Hekim’ine başvuran bireyler ertesi gün başvuracak oldukları özel hastanelerde muayenelerine ek olarak katkı payı ödemeyecekler. Uygulama pilot olarak İstanbul, Edirne, Bartın ve Malatya illerinde bu yıl başlatılacak.

 

Mini Acil Servisleri Oluşturulacak

Devlet Hastanelerinin acil yoğunluğunu azaltma tedbirlerine istinaden 2019 yılından itibaren Aile Hekimliklerinde yani Sağlık Ocaklarında mini acil servisleri oluşturulacak. Gece 23:00’e kadar hasta muayenesi kabul edilecek. Sağlık Hizmetlerinde 1. basamak olarak kabul edilmesi planlanan Aile Hekimi’ne başvuruların arttırılması hedefleniyor.

 

Katkı Payı İşlemleri Son Bulacak

Birinci basamak olarak Aile Hekimlikleri, ikinci basamak olarak ise Devlet Hastaneleri kabul edilecek. Hasta olan bireyler önce Aile Hekimine başvururlarsa bir sonraki gün özel hastanelerde muayeneler için katkı payı ödemeyecekler. Dolayısıyla özel hastanelerin katkı payı altında aldıkları ücretler son bulacak ve uygulama kapanmış olacak. Bu uygulama ile birlikte devlet hastanelerinin yoğunluğu kısmen özel hastanelere aktarılmış olacak. Devlet Hastane Poliklinikleri için de aynı şartlar geçerli olacak.

 

Hedef

Sağlık Bakanlığı tarafından yürürlüğe alınacak bu uygulamalar ile basit müdahale ile tedavi olabilecek hastalıklar Sağlık Ocaklarının mini acil bölümlerinde tedavi edilebilecek. Aile Hekimi gerekli gördüğü durumda hastayı Poliklinik’e yönlendirecek. Hedef, devlet hastanelerindeki yoğunluğu azaltırken ilk başvuruların Aile Hekimliğine yapılması ve uygulamaya herkesin katılması yönünde olacak.

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı