Hastalıklar

Kaçış Sendromu Hastalığı Nedir? Hastalığın belirtileri neler?

Hastalığın tedavisi mümkün mü?

Kaçış Sendromu hastalığı nedir? Hastalığın belirtileri neler?

Damarlarda sıvı sızması nedeniyle mineral, protein ve suyun sızması olarak tanımlanan ve nadir görülen hastalıklardan biridir Kaçış Sendromu. Son günlerde Mehmet Ali Erbil ile gündeme gelen bu rahatsızlık hakkında merak ettikleriniz için yazımızı okuyun.

Clarkson SCLS olarak da bilinen bu hastalık 1960 senesinde tespit edilmiştir. Özellikle kılcal damarlarda meydana gelen sıvı sızıntısı ya da sıvının çıkış hızındaki yükseliş nedeniyle kişide halsizlik, karın ağrısı ve kusman gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Zaman zaman tansiyon düşmesi ya da kan yoğunluğunun yükselmesi ile de kendini gösterebilen Kaçış Sendromu Hastalığı dünya genelinde 791 vakada tespit edilmiştir.
Nadir görülen bu rahatsızlık; ülkemizin sevilen sanatçılarından Mehmet Ali Erbil’de de tespit edilmiştir. Rahatsızlığı nedeniyle zor günler geçiren Şovmen, bir süredir özel bir hastanede tedavi görmektedir.

Kaçış sendromu hastalığı Mehmet Ali Erbil

Hastalığın belirtileri neler?

Halsizlik başta olmak üzere karın ağrısı, tansiyon düşmesi, kusma gibi belirtiler meydana gelebilirken hastalık öncesi esas belirtiler grip ya da soğuk algınlığı izlenimleri verebilmektedir. Hafif ateşler halinde ilerleyen ataklar bazen aylarca ya da yıllarca görülmeyebilir. Hastalığa Türkiye’de ilk defa Mehmet Ali Erbil’de rastlanmıştır.

Hastalığın tedavisi mümkün mü?

Hastalığın tedavisinde genellikle üst solunum yolları enfeksiyonları tedavisinde olduğu gibi astım ya da bronşit ilaçları kullanmakta ancak kesin bir kesin iyileşme olmamaktadır. Hasta düzenli olarak hekime görünmeli ve sürekli tedavi altında tutulmalıdır.

Krizi önleyici tedavide de üst solunum yolları rahatsızlıklarında kullanılan astım ve bronşit hapları gibi ilaçlar uygulanıyor.

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Kapalı