Genel Bilgiler

Dünya Sağlık Örgütü | Dünya Sağlık Günü

Dünya Sağlık Örgütü

DSÖ yani Dünya Sağlık Örgütü Anayasa’sı 7 Nisan 1948 tarihinde resmi olarak yürürlüğe girmiştir. Dünya Sağlık Örgütü‘nün kuruluş gününde her yıl 7 Nisan’da Dünya Sağlık Günü kutlanmaktadır. 7-13 Nisan tarihleri arası da Sağlık Haftası olarak her yıl güncel bir dünya sağlığı sorununa dikkat çekmek için belirlenen bir tema ile dünyada çeşitli etkinlikler düzenlenerek kutlanmaktadır. DSÖ, bu konuyla ilgili olarak bu güne ait bölgesel, yerel ve uluslararası etkinlikleri bir araya getirmektedir. Yerel yönetimler aynı zamanda bu grup etkinliğine eğilimlidir, sonuçta küresel sağlık herkes demektir! Bu özel günde sağlığınıza dikkat etmek için bazı ekstra adımlar atabilir, bir spor salonuna üye olmayı (ve devam etmeyi), bir diyete başlamayı ya da çok vitaminli olmaya başlamayı düşünebilirsiniz!

Daha da iyisi, yerel etkinliklere katılın ya da kendiniz bir tane düzenleyin! Sağlık ve tehdit haberlerini aynı şekilde yaymak, bu özel günün kutlanması için mükemmel bir yol olabilir ve diğer önemli küresel sağlık sorunlarını bildirebilir.

Dünya Sağlık Örgütü bir ajanstır.

Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler’in dünyanın halk sağlığına odaklanan bir ajansıdır. Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler’de yer alan ülkelerin, dünyanın genel sağlığını geliştirmek için içinde yer alan prensipleri imzalama ve oybirliğiyle kabul etme fırsatı bulduğu bir anayasaya sahiptir. Örgütün çabaları sayesinde birçok sağlık teması ile insanlar bilinçlendirildi ve örgütün odak noktası tüberküloz ve HIV / AIDS’e odaklanarak bulaşıcı hastalıklar ile ilgili temalara döndü.

Herkesin kendileri ve toplumlarının sağlığı konusunda endişelenmesi gerekiyor. Bu nedenle dikkatinizi bu yılın temasına çevirmek sağlığınız için atacağınız adımlara istinaden iyi bir zaman olabilir. Global olarak Sağlık Örgütü internet sitesinden mevcut temanın ne olduğunu öğrenebilir ve farkındalık yaratmanıza yardımcı olacak her türlü plan ve aktiviteyi bulabilirsiniz. Her yıl buna ayak uydurabilir ve tüm dünyadaki sağlığı teşvik etmede büyük rol oynarsınız.

Dünya Sağlık Örgütü, dünya üzerinde birçok sağlık çabasının harekete geçirilmesine dahil olmuştur. Halk sağlığı için hangi ilaçların gerekli olduğunu ve hangi hastalıkların özel bir odağı olduğunu açıklamak hedeftir.

Dünya Sağlık Günü

Dünya Sağlık Günü’nü kutlamak çok önemlidir. Kan bankaları çoğu zaman çabalarına yardımcı olmak için gönüllüler alıyor. Kan bankalarının ellerinde sağlıklı ve taze kan bulundurma işlevi birçok yaşamı kurtarmak için merkezi bir noktadır. Acil durumlar için çok önemlidir.

Dünya Sağlık Günü

Her sene, siz ve komşularınızın Dünya Sağlık Günü’nde dünya sağlığını nasıl iyileştirebileceği konusundaki fikirleri, açıklamaları ve duyuruları yaymak için biraz zaman ayırın! Sağlık herkes için sağlıktır. Sağlık olmadan olmaz!

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı