Mineraller

Kalsiyum

Kalsiyum nedir?

Kalsiyum esasen kemiklerde ve dişlerde bulunan vücudun en bol mineralidir. İyi bir kemik sağlığı, etkili sinir ve kas fonksiyonu ve genel kardiyovasküler sağlık için optimal miktarlarda gerekli olan temel bir besinsel unsurdur. Dünya kabuğunun yaklaşık yüzde üçünü oluşturur ve çoğu hayvanın ve bitkinin temel bir bileşenidir. Kemiklerimiz vücudun kalsiyumu için bir saklama alanı olarak hizmet ederek, bu minerali kalp ve diğer organlar tarafından kullanılmak üzere kan dolaşımına sunar. Kalsiyum açısından zengin bir diyet yemek onu kemiklere geri yüklemeye yardımcı olur, takviyeleri de yardımcı olabilir.

Neden gerekli?

Kalsiyum, çoğunlukla güçlü kemik ve dişlerin oluşturulmasında ve korunmasında önemli rol oynar ancak kalbin, kasların ve sinir sisteminin düzgün işleyişi için de gereklidir. Normal kan basıncının korunmasında, kan pıhtılaşmasının düzenlenmesinde ve sindirim sistemindeki kanserlerin önlenmesinde rol oynar. Ayrıca ruh hali dalgalanmalarını gidermek, yemek istekleri ve adet öncesi sendrom ile ilişkili ağrı, hassasiyet ve şişkinliği azaltmakla da ilişkilidir.

Kalsiyum eksikliği belirtileri nelerdir?

Kalsiyum eksikliği semptomları (hipokalsemi olarak da bilinir), hafif uyuşma ya da parmakların karıncalanma, kas krampları, uyuşukluk ve iştahsızlıktan zihinsel konfüzyon, iskelet bozuklukları, dermatit gibi belirtiler gösterebilir. Bebeklerde geç gelişim gibi daha ciddi durumlar da söz konusu olabilir. Osteoporoz (kırılgan, ince, gözenekli kemikler kolayca kırılan) ve raşitizm gibi hastalıklar da eksiklikle ilişkilidir.

Bir yetişkinin ne kadar Kalsiyum’a ihtiyacı var?

D vitamini seviyeleri optimal ise, çoğu yetişkin günlük kalsiyum ihtiyaçlarını, çok çeşitli kalsiyumdan zengin gıdaları içeren çeşitli bir diyetle karşılayabilmelidir. Bireyler, kalsiyum bakımından zengin yiyeceklerden oluşan bir diyetle ya da tavsiye edilen günlük ödenekten daha fazla ihtiyacı olabilecek kişiler için yeterli miktarda kalsiyum alamadığı zaman, takviyeleri yardımcı olabilir. Öneriler 500’den 700 mg’a kadar kalsiyum sitrat ile günde toplam 1.000-1.200 mg (beslenme dahil olmak üzere) alınan iki bölünmüş dozdadır.

Bir çocuğun ne kadar Kalsiyum’a ihtiyacı var?

NIH’ye göre, çocuklar için günlük önerilen günlük alım miktarı şu şekildedir: 3 yaşına kadar olan bebekler 400-800 mg; 4-10 yaş arasındaki çocuklar 800 mg; ergen erkekler için 800-1,200 mg; ve ergen kızlar için günde 800-1,200 mg’dır.

 

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı