Sağlık

Gestasyon Diyabet Nedir?

Gestasyon Diyabet Nedir?

Gestasyo diyabet hastalığı gebelikten hemen önce ya da gebelik sırasında anne adayında görülen bir diyabet hastalığı olarak kendini göstermektedir. Halk arasında gizli şeker adı da verilmektedir.

Gestasyon Diyabetin Belirtileri

Hamilelik döneminde anne adayında ortaya çıkan bu rahatsızlık, hamileliğin etkisiyle beraber birçok hormonun salgılanırken kan şekerini yükseltici etki yapmasından dolayı, insülin hormonuna karşı bir savaş açar.
Hamileliğin 24. haftası itibari ile insülin hormonunun kanı düşürücü etkisine karşı bir direnç sağlamış olan anne ve bebeğin vücudu normal gebelik sürecinde böyle işlerken, gebelikten önce kan şekerinin dengesizliği konusunda soru yaşayan anne adaylarında kan şekerinin oldukça yüksek olmasına neden olur. Bu durum da bebeğin daha iri bir bebek olmasına neden olmaktadır.

Gestasyon Diyabetin Belirtileri

– Aile içinde diyabet hastasının olması

– 35 yaş ve üstüne olan kişinin hamilelik geçirmesi

– Daha önce de iri bir bebek doğurmuş olma

– Ölü bebek doğurmuş olma gibi nedenler gestasyon diyabet rahatsızlığının ortaya çıkma nedenleri arasında gösterilebilmektedir.

Gestasyon Diyabetin Tedavisi

Bütün gebe kadınlarda bu hastalığın tedavisi için bir diyet uzmanıyla beraber diyet yapılması işlemine gidilirken, kimi kişilerde bu durum ilerlemiş bulunduğu için insülin hormonu iğnesi verilmektedir. Diyet işlemini uygulayan kişilerde ise 3 adet ana öğün ve 3 adet ara öğün olmak üzere kan şekerinin dengede tutulmasına çalışılmaktadır. Bu düzensizliğin koruma altına alınması için diyet işleminin yanında yardımcı psikolojik destek de almak kişiler için oldukça fayda sağlamaktadır. Diyabet rahatsızlığına yakalanmış olan gebelere hocalarla birlikte gebelik egzersizi, yürüyüş yapma, yoga yapma gibi vücudu rahatlatacak ve esnetecek olan pek çok alternatif tedavi işlemi de doktorlar tarafından önerilmektedir.

Etiketler

Toprak Tozluoğlu

Bilgi Teknolojileri Uzmanı, üniversite mezunu. İnternet ve teknoloji üzerine tüm yenilikleri takip etmeyi seviyorum. Sağlık alanında topluma faydalı bilgiler aktarmak amacıyla Poliklinik Sağlık Portalı'nda özgün ve bilgi verici makaleler paylaşıyorum. İstanbul Devlet Hastaneleri ve Poliklinikleri'nin güncel haberlerini ziyaretçilerle paylaşıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Kapalı